1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Selçuk Üniversitesinde neler oluyor ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuk Üniversitesinde neler oluyor ?

A+A-

Konya Selçuk Üniversitesi 1975 yılında “baraka üniversite” olarak kuruldu. O günden bu güne Üniversite rektörlüğü yapan kimseler üniversitenin gelişip, büyümesi, bilim alanında yücelmesi için elinden geleni  yaptılar.

Selçuk Üniversitesi  Türkiye’de birkaç üniversiteden sonra en çok öğrenci  barındıran,en çok yüksek okulu bulunan bir öğrenci olarak bu günlere geldi.Konyalının da katkıları ile büyüyüp gelişti. Daha sonra ise bünyesinden yeni bir üniversite doğdu. Prof.Dr.Necmeddin Erbakan Üniversitesi bünyesinden doğarkan,bazı fakülte ve yüksek okul bu üniversite bünyesine geçmiştir.Selçuk Üniversitesinin  yüz bine yakın öğrenci sayısı da bundan dolayı 75-80 bine ulaşmıştır.

Merhum Erol Güngör’leri gördük. Süleyman Özkadayıfcıları gördük.Halil Cinleri gördük. Abdurrahman Kutlu,Süleyman Okudan, Hakkı Gökbel, daha sonra da son olarak Prof.Dr.Mustafa Şahin’ görev yaptı.

Bu kimseler yukarıda belirttiğim gibi canla başla çalıştılar. Elbette eksikleri de olmuştur.  Üniversitede bir ara bir gurubun etkisi vardı.Bunlar falan ber taraf edildi. Yabancı öğrenci sayısı artırıldı.Gerçi bilimsel anlamda çok büyük  ve isim yapıcı kalıcı şeyler ortaya  konulamasa da   Türkiye’nin  sayılı üniversiteleri arasında yer aldı.

ÖzellikleTıp Fakültesi ve hastanesi teşhis ve tedavide,beyin cerrahinde önde gelen bölüm olarak dikkat çekmektedir.İletişim Fakültesi  tercih edilen fakülteler arasında yer aldı. Alaeddin Keykubat Kampüsü görkemli şekle geldi ve örnek olacak halde görevini sürdürmektedir.  Bazı değişikliklerle   tasarruf edilmeye çalışılmış,kıt imkanlar ve personel eksikliğine rağmen hizmetler aksatılmamıştır.

Elbette bazı nahoş olaylar da yaşanmıştır.Ancak bunlar  münferit olaylar olarak dikkat çekmiştir ve gereği yapılmıştır.

Özellikle son dönemde görevi bırakan Prof.Dr.Mustafa  Şahin bir çok konuda kılı kırk yararak görev yaparken, FETO ile mücadele de de bence önemli atılımlar yapılmış ve bir çok FETO’cu üniversiteden temizlenmiştir.

Yeni dönemde herkesin beklentisi   yeniden Mustafa Şahin’in üniversiteye atanacağı şeklinde uzunca bir süre beklemeden sonra ise sürpriz bir isim   Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Aksoy atandı. Bu gelişmenin ardından Prof. Dr. Metin Aksoy'un kim olduğu ve akademik kariyeri merak konusu oldu. Peki, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne, Prof. Dr. Metin Aksoy atandı. İşte, Prof. Dr. Metin Aksoy'un kısa biyografisi...

Metin Aksoy 1980 yılında Yozgat'ta dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Vasfıbey mahallesinde, ortaokul ve lise eğitimini ise Çekerek İmam Hatip Lisesi, Yozgat Erdoğan Akdağ Orta Okulu ve Zile Dinçerler Lisesi'nde tamamladı.

1999'da Avusturya Viyana Üniversitesi'nde başladığı Siyaset Bilimi Bölümü’nü 2003'de tamamladı.

Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda “Irak’ın Stratejik ve Bölgesel Önemi’’ konulu çalışması ile yüksek lisans, “1990-2004 Türkiye-AB İlişkileri’’ konulu çalışması ile doktora eğitimini tamamladı.

Prof. Dr.Metin  Aksoy  göreve başlamasıyla üniversitede hızlı bir değişim başladı ve adeta taşlar yerinden oynadı.Birçok dekan, müdür ve görevli kişilerin  yerleri değiştirildi. Öyle ki, ismi önemli değil bir yetkili görevli kişiye yumurta satma görevi verildi.  Görevini layıkıyla yapan  insanlar tedirgin edilmemeli, senin-benim adamım ayrımına gidilmemelidir.

Üniversitede huzursuzluk her geçen gün hat safhaya doğru yükselmektedir. Birde üniversitelerin eğitime açılmasıyla bu durumun daha da büyüyeceği ve huzursuzlukların artacağı iddia edilmektedir.

Bekleyip görelim bakalım ama,elbette yeni gelen kimseler  yine bazı değişiklikler yapabilir ama, taşların kökünden oynatırsanız  o kurumda huzursuzluklarında artacağını bilmek gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum