1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Selçuk Üniversitesinden savunma sanayiine önemli katkı
Selçuk Üniversitesinden savunma sanayiine önemli katkı

Selçuk Üniversitesinden savunma sanayiine önemli katkı

Selçuk Üniversitesi ile Mevlana Kalkınma Ajansı arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

A+A-

Savunma ve silah sanayiinde istihdam edilmeküzere teknik nitelikli personel yetiştiren Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu, eğitim kalitesini ve kapasitesini geliştirerek sektörün ihtiyaç duyduğu niteliklipersoneli maksimum yetilerle donatmak adına ‘Savunma Sanayii Kalite Kontrol Elemanı Mesleki Eğitim’adlı proje hazırladı. Konya’da savunmasanayii alanında eğitim alan gençlerin işgücü tarafından talep edilirliğini yükseltmek,gençlerin meslekieğitim ve kişisel gelişim anlamında niteliklerini geliştirecek çalışmalar ile kentin beşerisermayesinin gelişmesine katkı sağlamak, projenin genel amaçlarından birini oluşturuyor.

PROJE, HEM ÖĞRENCİLERE HEM DE BÖLGE HALKINA KATKI SUNACAK

Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek proje ile Huğlu Meslek YüksekOkulundaki30 öğrenciye, kalite kontrol mastar elemanı alanındaki meslekibecerilerinin en üst düzeye çıkarılması için silah sanayii teknikerliği ve makine konularınıbarındıracak şekilde kalite kontrol elemanımesleki eğitimi ve KOSGEB destekli uygulamalı girişimcilik eğitimi verilecek. Ayrıca projeye katılan öğrencilerin savunma sanayii alanındaki öncü kuruluşlar hakkında deneyim kazanması için ASELSAN, ROKETSAN, MKEK kurumlarındaki faaliyetleri yerinde gözlemlemesi sağlanacak. Huğlu halkının işgücüne katılımını destekleyecek uygulamalar geliştirilmesi için deHuğlu Meslek YüksekOkulundaKariyer Merkezi kurulacak.30 öğrenciye ISO 450001 İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmesi planlanan projenin ortağı Huğlu Sanayici ve İş Adamları Derneği, proje iştirakçisiise S.S. Huğlu AvTüfekleri İmali ve Alım Satım Küçük Sanat Kooperatifi.

“HUĞLU MYO, NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİYOR”

Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erkan Akgöz, savunma ve silah sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek adına verilen eğitimin kalitesini ve kapasitesini geliştirmek için bu projenin hazırlandığını belirterek “Huğlu Meslek YüksekOkulunda 484 öğrencimiz; makine, silah sanayii teknikerliği, is sağlığı ve güvenliği, bilgi güvenliği teknolojisi ve sağlık bilgi sistemleri teknikerliği programlarında eğitim görüyor..” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN MESLEKİ BECERİLERİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILACAK”

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı da “Tüfek üretiminde kalite kontrol eğitimi sağlayacak proje kapsamında alımı planlanan fiber lazer kesim makinası ve 30 öğrenciye verilecek olan kalite kontrol elemanı meslek eğitimi ile öğrencilerin kalite kontrol mastar alanındaki mesleki becerilerinin en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor. Savunma sanayiimize yönelik eleman yetiştiren okullarımıza bu tarz destek vermeyi çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.