1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuk Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk!
Selçuk Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk!

Selçuk Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk!

Selçuk Üniversitesi Türkiye’nin ilk milli ilacını üretmek için kolları sıvadı.

A+A-

Ümit ÖZEL

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Dursun Seyis, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’i makamında ziyaret etti. Selçuk Üniversitesi çalışmaları ile ilgili konuların konuşulduğu ziyarette Rektör Mustafa Şahin önemli bilgiler paylaştı.

Rektör Şahin, yaptığı ulusal ve uluslararası çalışmalarla Konya’nın yükselen değeri haline gelen Selçuk Üniversitesi’nin, Türkiye’de ilk olarak bir projeyi hayata geçirdiğini aktardı. SÜ İlaç Mükemmeliyet Merkezi (SÜ İLMAM) adı altında çalışmaları ve altyapısı hazır hale getirilen merkezde kullanılan ilaçlar incelenerek geliştirilecek. İlaç Mükemmeliyet Merkezi Türkiye’de ilk olma özelliğini ise lisanslı ilaç üretebilmesi ile alacak.

YERLİ İLK İLAÇ ÜRETİLECEK

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulan İlaç Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili önemli paylaşımlarda bulunan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, merkezde ilk yerli ilacın üretileceğini söyledi. Bugüne kadar Türkiye’de üretimi yapılan ilaçlarda başka firmalara lisans ücreti ödendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, “Bu merkezin Türkiye’de ilk olmasının yanında dünyada da örnekleri sayılı. Burada mevcut ilcalar incelenirken, ilk yerli ilacın üretilebilmesi içinde çalışmalar yapılacak. Yani bu merkezde biz yerli ilaç üreteceğiz.”dedi

BÖLGE ÜNİVERSİRELERİ İLE İŞBİRLİĞİ

İlaç Mükemmeliyet Merkezi çalışmalarına başlamasıyla birlikte sadece Konya ve Selçuk Üniversitesi içinde çalışma yürütmeyecek. Projenin detaylarında yer alan bilgilere göre İlaç Mükemmeliyet Merkezi, Selçuk Üniversitesi bünyesindeki birimlerin değil, Konya Ovası Projesi(KOP) bölgesinde bulunan diğer üniversitelerdeki birimlerin de yararlanabileceği multidisipliner bir çalışma ortamı niteliği taşıyacak.

İLMAM İŞBİRLİĞİ ODAKLI ÇALIŞACAK

Eğitim, araştırma ve üretim esaslarına dayanarak kurulan SÜ İLMAM çok sayıda işbirliği ile çalışmalarını sürdürecek. Bu işbirliklerinin arasında çok sayıda ulusal ve uluslararası firma ile merkezde bulunuyor. SÜ İlaç Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili olarak bilgiler paylaşan Rektör Mustafa Şahin, SÜ-İLMAM’ın işbirliklerini şöyle sıraladı; “Üniversite bünyesinde bulunan SÜDAM, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Fen Fakültesi gibi ilaç araştırmaları ile ilgili birimler, İlaçla ilgili biyoyararlanım/biyoeşdeğerlik ve faz çalışmaları yapan klinik laboratuvarlar (ARGEFAR), Bölgemizde ilaç üretimi ve analizleri yapan AR-GE kurumları ve firmaları, İLKO İlaç San. Ve Tic. AŞ, Konya İŞKUR, Eczacılar Odası, ZADE Vital, Selçuk Ecza Deposu, Safa Tarım ve Konya Teknokent Selçuk TTO.”

img_5878.jpg
ENDEMİK BİTKİLER ÖNEM KAZANACAK

Türkiye’nin ve özellikle Konya’nın endemik bitki yuvası olduğunu aktaran Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, ilaç üretiminin ham maddesi olan çok sayıda endemik bitkinin Türkiye’de ve Konya’da bulunduğunu söyledi. Avrupa kıtasının tamamında yer alan endemik bitki sayısından daha fazlasının Konya’da yer aldığını ifade eden Rektör Şahin, “Endemik tür kaynağı bakımından büyük bir potansiyele sahip olan İç Anadolu Bölgesi ve Konya ilindeki kaynakların değerlendirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak değerli ürünlere dönüştürülmesini bu merkez sayesinde sağlayacağız. Merkezimiz yeni ilaç etken maddelerinin tasarlanmasından, doğal ilaç bileşiklerinin temini ve ilaç üretimine kadar geniş bir alanda faaliyet gösterecektir.”diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum