1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Selçukeli’nin solmaz çiçeği; Selçuklu kültür sitesi yurdu!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçukeli’nin solmaz çiçeği; Selçuklu kültür sitesi yurdu!

A+A-

30 Mart 2013 cumartesi günü Selçuklu Kültür Sitesi Yurdu’nda kalan öğrenci velileri için düzenlenen 2. Geleneksel Veli Buluşmasına geçen olduğu gibi öğrenci velisi olarak katıldım.
Yurda ilk girişte zambak Bloğunda kalan oğlum Eşref Emin Yıldız karşıladı. Geçen yıla göre değişikler göze çarpıyor. Çok muntazam araç parkı yapılmış ve yeni çevre düzenlemezi ile birlikte ağaçlandırma ihmal edilmemiş.
Öncelikle öğrencilerimizle birlikte sabah kahvaltısı yaptık. Sonrasında 1000 kişilik muhteşem konferans salonundaki programa katıldım.
Yurt öğrencilerinden Hilmi Burak Sarı’ının sunumu ve Serkan Yıldırım Hoca Efendinin Davudi ve tüylerimizi diken diken eden Kuranı Kerim tilavetiyle bambaşka mistik manevi havaya girdim.
Yurt idarecisi Ali Kısacıkoğlu mütevazı selamlama konuşmasını yaptı.
Yurt Derneği adına Yönetim Kurlu Başkanı Hakkı Çakır konuşma yaptı.
Süleyman Hilmi Tunahan’ın hayatı ve mücadelesini anlatan slâyt izledik.
Ali Yavuz Hoca konuşma yaptı. Yurt öğrencilerinde Ahmet Faruk Kurtoğlu Davaı Kebir adlı şiirini okudu.
Çiçek adları verilmiş 10 adet bloğun 7 âdeti faaliyete geçmiş zambak, gül, safran, menekşe, lale, ıhlamur çiçek adları verilmiş. Diğer 2 âdetinin inşaatı devam ederken 10. Bloğun temeli geçtiğimiz günlerde atılmış.
Tesisler tamamlandığı zaman ise 1550 Yüksek ve orta öğrenim öğrencisine hizmet sunacağını düşünürsek böylesi bir yeri bizlerin hizmetine sunanları canı gönülden kutlamak istiyorum.
Esentepe Selçuk Üniversitesi karşısında sanki çiçekler açmış.
Hemen girişte bulunan Sosyal kültürel tesis çok muazzam düşünülmüş tertip edilmiş ancak bu adar mükemmel olur. Demekten insan kendini alamıyor.
65.000 metre kare arsa üzerinde yapımı tamamlanan 7 Blokta halen çoğunluğu Üniversite öğrencisi olmak üzere 1000 erkek öğrencisi bulunmakta olduğunu öğrendim.
Ayrıca kendi fırınlarında yurdun ihtiyacı olan ekmeği ürettiklerini bunun yanında geçen yıl bahsedilen kendi elektriklerin 500 kilovat olarak ürettiklerini ifade ettiler.
Abdullah Kenar Hoca Yurttaki öğrencilerin 24 saatinin nasıl geçtiğini anlattı. Ayrıca öğrencilerimiz yaz tatilinde de öğrenime devam ettiklerini ifade etti. Burada kalan öğrencilerin de gayretiyle 5000 öğrenciye Kuran öğrenimi veriyor olmaları ise takdire şayandır.
Konya’da bulunan Üniversite öğretim üyeleri adına Yrd. Doç. Dr. Ömer Akdağ konuşması yurtların ne boyutta olduğunu gösterdi.
Yurtta kalan öğrenci velileri de konuşma yaptılar. Ben de öğrenci velisi olarak âcizane konuşma yaptım.
Başta yakından tanımaktan şeref duyduğum Bölge Sorumlusu İsmail Yüksel Hoca Efendi, Yurt İdarecisi Ali Kısacıkoğlu’na ve Zambak Bloğu idarecisi Eren Türker’e Hocaya teşekkür ettim.
Konya merkezde bulunan 47 Yurt ve diğer ilçe, Kasaba, köylerde bulunan yurtlarda hizmet eden Hoca Efendiler, Dernek Yöneticileri isimsiz kahramanları şükranla ve saygıyla selamlıyorum.
“MARİFET İLTİFATA TABİDİR,
MÜŞTERİSİZ META ZAYİDİR!”
Bizden önce yaşayan büyüklerimizin tecrübe birikimi sözü ne kadar haklı olduğunu görüyorum.
Böylesi devasa eseri meydana gelmesinde emeği geçenlerin takdir etmemek aptallık olur.
Yukarıda sözde ifade edilen ustalığın gelişmesi takdire bağlıdır, değeri görülmeyen, alıcısı olmayan bir eser ziyan olmuş demektir. Hamdolsun müşterisi vardır. Öğrenci velileri olarak böylesi güzellikleri ne görmezden gelebiliriz ne de takdir etmeme gibi gaflet içinde oluruz.
İnanıyorum ki, bu eserleri ortaya çıkaranlar öncelikle takdiri Cenabı Allahtan beklerler ancak bizlerde teşekkür etmesini bilmeliyiz. Teşekkür etmek kadirşinaslıktır.
Kendisi için, ailesi çevresi için, toplum için, insanlık için faydalı olanlara, hizmet edenlere hizmet üretenlere teşekkür etmek erdemdir.
Bu erdem bize Allah resulünün tavsiyesidir. Nitekim Peygamber Efendimiz bir Hadisi Şerifinde;
“ İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a da şükretmez!” buyuruyor.
Kişilerin becerisi takdir edildiği müddetçe gelişir ve daha iyi sonuçlar elde edilir. Böylece daha güzeli daha güzelini yapmak için gayret gösterir.
Süleyman Hilmi Tunahan’ın Haydarpaşa Garından trene binerek kompartımanda Adapazarı Arifiye İstasyonuna kadar ders gösterdiği ortamdan bugünlere gelindiğini görmek ayrıca takdire şayandır. Ne kadar şükredilse azdır.
Bu Yurtlarda kalan öğrencilerimiz hem dünyevi hem uhrevi diplomalarla yani çift diploma ile mezun olacak olması ise biz öğrenci velileri için en büyük bahtiyarlıktır.
Öğrencinin “İdeallerine ulaşmada en emin yol” olan bu yurtların daha da çoğalması için dua ettim.
Kapanış konuşmasını gecesini gündüzüne katarak Aksaray’dan Mersin’e kadar bütün yurtlarda hizmetin aksamaması için çalışan İsmail Yüksel Hoca Efendinin muhteşem konuşması Buhari’den anlattığı kıssa ile de kıssadan hisse almamıza vesile oldu. Allah kendisinden razı olsun. Hizmetleri daim olsun.
Öğrencilerimize verilen takdir şiltleri verildi. Veteriner Fakültesinde okuyan ve Zambak Bloğunda kalan oğlum Eşref Emin Yıldız’ında şilt alması ise anne ve baba olarak bizleri sevinç gözyaşlarına boğdu. Emeği geçen bütün Hoca Efendileri şükranlarımı sunuyorum.
Öğle namazını eda ettikten sonra Yurdun hemen yanına yeni yapılan alt geçitten güvenle geçtik. Vesile olanlardan Allah razı olsun.
Sonuç olarak ben ve ailem Selçuklu Kültür Sitesinde yahut bizim dilimizdeki adı ile külliyede çocuğumuzun kalmasından dolayı ne kadar şanslı olduğumuzu gördük. İntibalarımı âcizane sizlerle paylaştım.
Cenabı Allah hem öğrencilerimizin hem de Yurt idarecilerimizin camianın yardımcısı olsun!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum