1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Selçuklu Belediyesi Bosna’da Yok
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuklu Belediyesi Bosna’da Yok

A+A-

Gündem kalabalığı yüzünden hep genel yazılar yazmakla yerel konulardan baya uzak kaldık. Bugün ülkemizin kara lekesi 28 Şubat kararlarından da yazabilirdim. Ama mahalli seçimlerle alakalı bir şeyler işlemek yerinde olacak diye düşündüm. Bosna Hersek Mahallesini çoğunuz bilirsiniz. Konya’mızın en kalabalık mahallesidir. Son günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerle ciddi yatırım alarak büyük değişime uğradı. Selçuk Üniversitesi’nin bu mahallede yer alması buranın önemini bir kat daha artırıyor.
Mahallede yaşayan sayısı hiçte azımsanmayacak oranda vatandaş, bu seçimlerde Selçuklu Belediyesi’ne soğuk yaklaşıyor. Sebebi, yıllardır dile getiriliyor. Ama vatandaşın ciddiye alınmaması yüzünden ciddi bir tepki oluştuğu da gözlerden kaçmıyor. Bu mahalle, malumunuz gecekondu önleme bölgesinde yerleşik olduğu için hizmetler Büyükşehir Belediyesi tarafından getiriliyor. Selçuklu Belediyesi’nin mahalleye sadece gömme çöp konteynerleri koydurup, çöplerini almaktan başka bir hizmet yapmaması sebebiyle vatandaşın ilçe belediyesine yaklaşımı negatiftir. Sebebi de az önce yazdığım gibi mahalleye hizmet getirmemesidir. Bunun sebebi de mahallenin Büyükşehir belediyesi hizmet alanında yer almasıdır. Fakat yerel seçimlerde mahalleye hizmet getirmekle yükümlü olmayan bir belediyeye oy kullanmak istemeyen vatandaşlar, her fırsatta dile getirdikleri mahalle sorunlarını bizim kontrolümüzde değil diyerek sallayan bir belediye başkanı için oy kullanmak istemiyor. Madem buraya hizmet getirmekle yükümlü değilse neden oy kullanıyoruz şeklinde bir tepki oluştu.
Diğer bir açıdan, otogardan itibaren Yazır ve Sancak Mahalleleriyle birlikte Bosna Hersek Mahallesini de içine alan bu bölgede yeni bir ilçe oluşturulacağının önünde de kaynak kesintisi olacağı gerekçesiyle Selçuklu Belediye Başkanının engellemeleri olduğu düşüncesi hakim olmuş. Ben bugünden uyarıyı yapayım da günü gelince sonuçları gördükten sonra şok yaşamasınlar. Bosna Hersek Mahallesi sakinlerinin seçimlerde oy istemeye gelen Uğur İbrahim Altay’a tepkide sessiz kalması söz konusu olursa sadece nezaketendir. Başkan Beyin ekip arkadaşlarından birilerini göndererek bu mahallede bulunan marketlerde, kahvelerde, cafelerde, parklarda, cami cemaatlerinin namaz sonrası cami önü muhabbetlerinde konuşulanları dinletmesi ve birikmiş tepkinin seçim döneminde nasıl patlayacağını iyi hesaba alması gerekir. Tepkiler karşısında yapacağımız yatırımlara Büyükşehir belediyesi zorluk çıkarıyor gibi bir kolaycılığın ardına sığınılamayacağını hem mantıken hem de siyaseten sayın başkan bilir.
Fakat hizmet getirilmesi ile alakalı sadece temizlik işlerinin bu belediye için artı puan getirmeyeceğini ve bundan sonrada artık torbadan eksilteceğini ifade etmeliyim. Yapacağı müspet bir yatırıma da Büyükşehir Belediyesi engel çıkarmaz. Kimse kimseyi kandırmasın.
Mahallemizde hizmet vermekte olan bir hayır derneğinin başkan yardımcısıyım. Dernek başkanımızla hemen her hafta mahallede vukua gelen düğün tebriklerine, cenaze taziyelerine, sünnet merasimlerine, açılışlara vs. katılırız. Kapısını çaldığımız her vatandaştan duyduğumuz şikayetler hep aynı “ Cenazemize CHP’den, MHP’den, SP’den taziye için gelenler oldu. Ama AK Parti’den tık yok. İktidar partisi bizi sadece seçim zamanlarında mı hatırlıyor?” diyerek tepkilerini ortaya koyuyorlar. Bu, son zamanlarda iyice sırıtmaya başladı. Lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayan beyefendilerin göstermelik şov niteliğinde ki birkaç çıkışları ve faaliyetleri bir anlam ifade etmiyor. Gerçekten vatandaşla birlikte olmalısınız. Onların acı anlarında, mutlu günlerinde yanlarında olmalısınız. Bunu yaparken siyasi beklenti amacıyla değil, kalben yapmalısınız. Bir gün sizinde yakınlarınızın acılarını yaşayabileceğinizi düşünerek empati yapma yeteneğinizi geliştirmelisiniz.
Selçuklu Belediyesi, Bosna Hersek Mahallesinde yoktur. Ama oy istemeye gelince vardır. Bir zamanlar şahsen benimde başını çektiğim mahallemize bir Emekliler Konağı ile bir Hanımlar Lokali açılmasına dair girişimler için defalarca gösterilen çabalara rağmen iş havada kaldı. Buna olumlu yaklaşanlar, Büyükşehir Belediyesini bahane ettiler. Olumsuz yaklaşanlar, bu tür yerlere kimsenin gitmeyeceği gibi saçma fikirler ürettiler. Siz hizmet yaptınız da gelen olmadı beyefendiler?
Mahallemizde oldukça fazla yaşlı nüfus ikamet ediyor. Büyüklerimizin fırsat buldukça buraya koşacaklarının teyidini buradan veriyorum. Namaz arasında ki boş zamanlarda konağın dolup taşacağını buradan açıkça ifade ediyorum. Cüz’i kazançla hizmet eden birde çay ocağı açıldığında yazın parklarda oturan büyüklerimizin, kışın bu konakta sıcacık ortamda çaylarını yudumlayarak muhabbet etmelerinin önünü açsanıza!
Eğer bu hizmetler gelmiş olsaydı, ilçe belediyesine yönelik tepkiler de yüksek oranda düşecekti. Ama yine ortada bir şey yok. Mahallede parti adına görev yaptığım dönemlerde en çok istenen hizmetlerden birisi bu idi. Geçen gün bir toplulukta otururken yine bu konu gündeme geldi. Herkes istiyor. Sadece belediye reisimiz istemiyor.
Bu konuyu Sayın Altay’a bizzat kendim sormuştum. Aldığım cevap, Cumhuriyet Parkı’nın bir köşesine Büyükşehir Belediyesi ile birlikte iki taraflı bir tarafına Hanımlar Lokali diğer tarafına Emekliler Konağı açılması için çalışma başlattıklarını ifade etmişti. Sayın başkan! Ne oldu? İki seneyi aşkın bir zamandır çıt yok. Burada vatandaşın ümitlerini yeşertmek sizin elinizdedir. Gülücük atmak, iyi de olsa hizmet yerine geçmiyor.
Eleştiriler konusunda tahammülsüz olduğunuzu biliyorum. Yazımdan haberdar olunca burun kıvırıp “Boş verin…” diyeceğinizden eminim. Ama görevliniz, her devrin eğri adamı bunu yapıcı eleştiri olarak değerlendirsin. Çıkan yazılara kıt aklınca tepki vererek komik duruma düşmesin.
 

Bu yazı toplam 239 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum