1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuklu Belediyesi'nden 'sıfır atık' çalışmalarına tam destek
Selçuklu Belediyesi'nden 'sıfır atık' çalışmalarına tam destek

Selçuklu Belediyesi'nden 'sıfır atık' çalışmalarına tam destek

Selçuklu Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan 'Sıfır Atık” çalışmalarına ilçede sürdüğü projeler ile tam destek veriyor.  

A+A-

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLÜYOR

2018 yılında belediye hizmet binası ve belediyeye ait  tüm tesislerde Sıfır Atık çalışmalarını başlatan Selçuklu Belediyesi  ilçede bulunan 13 kamu kurumu ve bu kurumlara bağlı bulunan tüm binalar ile 489 okulda  sıfır atık uygulamasını hayata geçirdi. Selçuklu Belediyesi, pilot olarak belirlediği 200 dairelik site içerisinde 7 farklı türde atığın kaynağında ayrı toplanmasını sağlayan (kağıt, karton, plastik, metal, cam, tekstil atığı, atık elektrikli ve elektronik eşya ve atık pil) Sıfır Atık Toplama noktası oluşturdu. İlçenin tamamında da ambalaj atıklarının, atık pillerin, atık ilaçların, elektrikli ve elektronik eşyaların toplanması çalışmaları yapılıyor. Değerlendirilebilir atıkların toplanması için 17 adet atık toplama aracı ile hizmet veriliyor.  

 İLK ATIK GETİRME MERKEZİ SELÇUKLU'DA

Selçuklu'da oluşturulan 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi ile de 13 türde atık (kağıt/karton, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil, kurşunlu piller, pil ve aküler, floresan lamba, hacimli atık ve ömrünü tamamlamış lastik, atık elektrikli elektronik eşya,atık ilaç ve bitkisel atık yağ) evsel atıklardan ayrı olarak toplanarak daha sağlıklı bir geleceğin temelleri oluşturuluyor. Bununla birlikte iki adet “Mobil Atık Getirme” merkezinde, 6 farklı türde atık (plastik, metal, cam, atık pil, bitkisel atık yağ ve atık elektrikli elektronik eşya) kaynağından ayrı olarak toplanıyor.

SELÇUKLU'DA ÇEVRE BİLİNCİ ARTIYOR

Selçuklu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından yıl boyunca konutlarda yüz yüze bilgilendirme programları gerçekleştirilirken, çevre bilincinin genç nesillere de aktarılması hedefleniyor. Selçuklu Belediyesi tarafından 2019 yılında 62.440 konuta kapıda yüz yüze eğitim çalışması yapıldı. 32 okuldan  3568 öğrenci sıfır atık konularında bilgilendirilirken ayrıca 26 okuldan 2080 öğrenci Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma Tesisine götürülerek uygulamalı eğitim aldı.

SELÇUKLU'DA 700 BİN AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ

Selçuklu Belediyesi , uyguladığı temizlik ve geri dönüşüm projeleri ile tasarrufu ön planda tutuyor. İlçede son 5 yılda 91.153 ton karışık ambalaj atığı toplanarak; 700.000 adet ağacın kesilmesi önlendi. Çalışmalarla 1.148.528 m3 su tasarrufu, 382.842.600 kwh enerji tasarrufu, 11.849.890 kg hammadde tasarrufu ve 911.530 litre benzin tasarrufu sağlanırken 18.895 kg atık pil toplanarak 3.779.000 m2 toprağın kirlenmesi önlendi.

"AMACIMIZ DAHA YAŞANABİLİR BİR GELECEK BIRAKMAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan sıfır atık çalışmalarına Selçuklu Belediyesi olarak tam destek verdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı "Selçuklu'da sıfır atık, geri dönüşüm ve çevre bilincinin arttırılmasına yönelik çalışmalara büyük önem veriyoruz. Amacımız doğal kaynakların korunması, israfın önlenmesi ve gelecek nesillere daha yaşabilir bir Selçuklu bırakmak" dedi. AHMET ÖZER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.