1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Selçuklu Meram Karatay
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuklu Meram Karatay

A+A-

Konya’yı bilmeyen bir Türk vatandaşını veya Türkiye’yi Konya’yı bilemeyen bir ecnebiyi, nereye gideceğini söylemeden, gözleri bağlı olarak Konya'ya getirip, yine gözleri bağlı bir şekilde Konya'daki belediyelerimizin hizmet binalarının önlerine getirsek ve gözlerini açsak… Belediye binalarına yakın yerlerdeki camileri de gizlesek ; yani o kişi camileri minareleri görmese…Sonra o kişiye sorsak, burası hangi ülke veya hangi şehir? Büyük Şehirin, Karatay’ın, bitmek üzere olan Meram’ın binalarına ve etraflarındaki diğer binalara bakarak; Burası bir Selçuklu şehri veya burası bir Osmanlı şehri diye karar verebilir mi? Hayır. Çünkü bu tür binalara Avrupa'nın her hangi bir ülkesinde, herhangi bir şehrinde rastlamak mümkün. O kişi, Selçuklu Belediyesinin Hizmet binası için ise aynı şeyi söylemez. Bu binaya bakan ve birazcık dünyayı tarihi bilen birisi derhal:”Burası tarihi bir şehir.Galiba Selçuklular ile de ilgisi olan bir şehir” der. “Derse desin bize ne” mi diyeceğiz, yoksa vatandaş olarak belediye olarak tarihimizin ve kültürümüzün bize yüklediği sorumlulukları hatırlyarak her alanda olduğu gibi mimari alanda da bir öze dönüş, bir tarihle bağ kurma duygusunu, kaygısını, düşüncesini bürünecekmiyiz??
Konyamızın üç merkez ilçesinden ikisi aldıkları adlar ile direk tarihle bağlarını kurmuşlar. Taşıdığı İsmi ile tarihi en fazla hatırlatan ilçe ise Selçuklu. (Diğeri Karatay) Selçuklu, Konyada kurulan devletimizin ismini omuzlarına yükleyerek büyük bir manevi sorumluluğun altına girmiş durumda. Karatay ise bu büyük devletin önemli vezirlerinden birinin adını almış. Meram ise tarihi bir isim taşımasına rağmen zihinlerimize, tarihten daha çok bağ, bahçe, mesire, su, yeşillik ve eğlence getiriyor. Selçukludan ziyade Konya ile özdeşleşmiş bir ilçemiz.
İsmi, tarihi daha fazla hatırlatmasına rağmen Selçuklu ilçemiz, cismi ile tarihi eserlerden ziyade modern/yeni yerleşim merkezleri ile dikkat çekiyor. Konyanın en kalabalık ilçesi Seklçuklu, Belediyein çalışmaları ile taşıdığı isim ile müsemma hale gelmek için çaba sarfediyor sanki! Bu çabayı belediye sınırları içinde yeni oluşan mahallelerin adlarından anlıyoruz. Şu isimlere bakarmısınız; “…Bosna Hersek, Ferhuniye, ferti Paşa, Hoca Cihan, Kılınçarslan, Kosova, Malazgirt, Selahaddin Eyyubi, Selçuk, Akşemsettin, Beyhekim, Sancak…” Hepsi tarih, hepsi şanlı.
Sadece mahalle isimleri mi? Hayır. Büyük Şehirin, Karatayın ve bitmek üzere olan Meramın hizmet binaları mimari olarak bizim selçuklu kültürümüzle hiçbir alakası yokken Selçuklu hizmet binası maşallah buram buram tarih, buram buram Selçuklu ve buram buram Konya ve biz kokuyor. Başbakanımızın gerek Toki konutlarında gerekse devletin ve belediyelerin yaptığı binalarda özgünlük, bizdenlik, tarihsellik, yerellik aradığını hepimiz biliyoruz. Bu arayışa belki en güzel yanıtlardan biri Selçuklu Belediyesinin Hizmet binasıdır. Daha önce bir çok kez dışarıdan görüp farklılığına, özgünlüğüne hayran kaldığım Selçuklu Hizmet binasını geçen hafta bir vesile ile yakından görme imkanım oldu. Dış mimarisi ile Selçukluyu hatırlatan bu binanın içi de ferah ve güzel. Demek ki istenildiği takdirde tarihle bu gün, kültürle bilim birleştirilebiliyor. Yalnız geçen hafta açılışına katıldığım Selçuki Hatun Mahalle Konağı da içinde olmak üzere, belediyenin diğer eserlerde bu gayret, bu dikkat, bu özgünlük ve bu tarihsellik pek görünmüyor. Selçuklu belediyemiz keşke hizmet binasının projesindeki dikkati, özgünlüğü, tarihselliği hem kendi yaptığı, hem de vatandaşların ve büyük firmaların yaptıkları projelerde de devam ettirse imiş! Yeni yapılan büyük sitelerin koca binaların hiç birinde Selçukludan, Osmanlıdan, tarihten izler yok.
Kelebek vadisi başta olmak üzere, parklar, kültür ve hizmet binaları konusunda devasa yatırımlara imza atan belediye , kültür çalışmalarında tarihi zenginliği, bilhassa Selçukluyu önceleyerek yaşatmaya çalıştığını kendisi ile kısa bir süre görüşme imkanı bulduğum basın yayın halkla ilişkiler müdürü sayın Ali Düz Bey Efendinin açıklamalarından öğrendim. Bastıkları tarih ve kültür kitapları , ön plana çıkarmaya çalıştıkları “SELÇUK” adlı kahramanın rol aldığı hikayeler, çizgi romanlar, (yapılacak olan kısa filmler ve animasyonlar) hemen dikkati çekiyor. Peygamberimizi, Konyayı, Necip fazıl, Ali Ulvi Kurucu gibi büyükleri tanıtan, anlatan kitaplar eserler belediyenin bu sahadaki varlığını hissettiriyor.
Daha iyi, daha özgün, daha tarih ve biz kokan çalışmaların yapılması dilek ve temennisi ile Sayın başkana ve çalışanlarına kolaylıklar, başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.