1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuklu Sultanları huzura kavuştu
Selçuklu Sultanları huzura kavuştu

Selçuklu Sultanları huzura kavuştu

Cumhuriyetin ilk yıllarında mezarlarından çıkarılarak karıştırılan Selçuklu Sultanları’nın kemiklerinin ayırt edildiği ve kamuoyundan habersiz kılınan cenaze namazıyla yeniden defnedildiği öğrenildi.

A+A-

Ümit ÖZEL

Cumhuriyetin ilk yıllarında açılarak karışan Alaaddin Tepesi’ndeki Selçuklu Sultanları’nın mezarları, 1990’lı yıllarda ise daha acı bir hikayeyi yaşamıştı. 1990’lı yıllarda yapılan onarım esnasında açık bırakılan mezarlardaki kemiklere köpekler saldırmış ve bazılarını dışarı taşımıştı. Toplanan bu kemikler uzun yıllar karışık bekledikten sonra nihayet derlenerek, kimlik tespiti yapıldı. Başarılı ancak herkesten gizli yürütülen çalışmalar sonunda 2. Kılıçaslan ve 1. Gıyaseddin Keyhüsrev’in kafatasları net olarak tespit edildi.

ECDADIN KEMİKLERİ KARIŞTI

Cumhuriyetin ilk yıllarında dönem idarecileri tarafından açılan Selçuklu Sultanları ve yakınlarının mezarları 1990’lı yıllarda ise restorasyon için açıldı. Bu ilgisiz ve saygısız çalışmalarla karıştırılarak talan edilen mezarlar yaklaşık yüzyıl sonra asıl yerlerine tekrar defnedildi. Bazı tarihçilere göre Cumhuriyetin ilk yıllarında çalışma yapmak ve değerli eşya bakmak bahanesiyle açılan mezarlardan çıkan kemikler talan edilmiş, hatta açıkta bırakılmış daha sonra da bu kemikler gelişi güzel mezar odasına yığılmış. 1990’lı yıllarda yapılan restorasyonda da aynı senaryo uygulanmış ve çalışma esnasında açıkta kalan kemiler bu defa sokak köpekleri tarafından dağıtılmış ve karıştırılmış. Yine aynı tarihçilere göre bu kemikler köpeklerin attığı yerlerden toplanmış ve mezar odasına yığıntı olarak yeniden bırakılmış. Yani kemikler rastgele mezar odasına bırakılmış, hangi kemiklerin kimin olduğu belirlenmemişti. Bu olay, 2004 yılında ulusal bir gazetede haber yapılmasıyla gündeme gelmiş ve büyük tepki çekmişti. Haber sonrası harekete geçen yetkililer ve tarihçiler mezar odasında bir kargaşanın yaşandığını doğrulayarak gerekli çalışmalara başlamıştı. Tüm çalışmalar basına kapalı ve kamuoyuna duyurulmadan yürütüldüğü için ise kimse burada ne olduğunu bilmiyordu.

KILIÇARSLAN’IN KAFATASI BELİRLENDİ

Yapılan haberlerin ardından olayla ilgili çalışmalar genişletildi ve ciddi adımlar atıldı. Yakın tarihe kadar devam çalışmalar meyvelerini verdi ve karışan kafatasları ayırt edildi. Ünlü tarihçi ve bilim insanlarının ciddi incelemeler yaptığı kemikler ve tarih kitapları önemli ipuçlarını ortaya çıkardı. Kafataslarında baş, damak derinliği ve çeşitli ölçümler ile incelemeler yapan ekip, Sultan 2. Kılıçarslan’ın kafatasını çok yaşlı ölmesi sebebiyle dökülen dişlerinden tespit etti. İkinci olarak yanlışsız tespit edilen kafatası ise 1. Gıyasettin Keyhüsrev’inki oldu. Gıyasettin Keyhüsrev, Bizanslı Laskaris’in ordusu ile savaşırken başı kopartılarak öldürüldüğünden ve kafasında çok sayıda kılıç yarası izi olmasından tespit edildi. Kafataslarından 4 tanesinde ise kesici alet darbesi bulunduğunu tespit eden ekip bunları da mezarlara itinayla defnetti. Tarih kitaplarında yer alan bilgilerden önemli ölçüde faydalanan ekibin önemli bilgilere buradan ulaştığı artı olarak ise bazı çalışmalarında teknolojiden faydalandığı öğrenildi.

img_6701.jpg
SULTANLARIN CENAZE NAMAZLARI KILINDI

Yapılan çalışmaların takipçilerinden olan bir kurumun üst düzey yetkilisinin verdiği bilgilere göre tarihe sahip çıkmak adına ilgili çalışmalar tamamlandı ve Türk Tarihinde iz bırakan Selçuklu Sultanları mezarlarına defnedildi. Kemiklerin ayrılıp kesinliği ispatlanan kafataslarının mezarlarına defnedilmesiyle Selçuklu Sultanları ve yakınlarına ait mezarlar dini esaslar gözetilerek kapatıldı. Yetkilinin verdiği bilgiler ışığında defin işleminde İslami esaslar dikkate alındı. Bu sebeple Selçuklu Sultanları ve yakınları için Alaaddin Camisi avlusunda gıyabi cenaze namazı kılındı. Yapılan tören basına kapalı gerçekleştirilirken kamuoyundan da sır gibi saklandı. Büyükşehir Belediyesi, Konya Valiliği, Kültür Turizm Müdürlüğü ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde başarıyla tamamlanan çalışmanın ardından kılınan cenaze namazıyla Selçuklu Sultanları ebedi mekanlarına defnedildi. Yapılan çalışmaların başarıyla tamamlanmasına ve  yakın tarihte olmasına rağmen kamuoyundan saklanması ise merak uyandırdı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.