1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Selçukluda Muhteşem Gece
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Selçukluda Muhteşem Gece

A+A-

Panelin konusu çok mühim, katılımcılar mevzunun uzmanı, salon tek kelime ile harika, katılım pek yoğun ve katılımcıların kültür seviyesi üst seviyede olunca muhteşem ve muazzam bir gece yaşadık geçen Cuma akşamı Selçuklu Kültür Merkezinde.
Selçuklu Belediyesi’nin desteğiyle Selçuk Üniversitesi Kritik Analitik Düşünme Topluluğu ve İrfander’in işbirliğiyle organize edilen panel, Doç. Dr. Murat ŞİMŞEK’in moderatörlüğünde Prof. Dr. Lütfullah CEBECİ, Doç. Dr. Ömer ÖZPINAR ve Öğretim Görevlisi Hüseyin AKINCI’nın katılımları ile gerçekleşti. Katılımcılar konun uzmanı hocalardı.   
Önce panelin konusundan bahsedelim: “Kuran Sünnet bütünlüğü. Sünnet olmadan ümmet olmaz.”  Son yıllarda dışarıdan İslam Düşmanlarının, içerden gafil Müslümanların, saldırıları ile Kuranı Sünnetten, ayetleri hadislerden ayırma çalışmaları hız kazanmış durumda. Bu yıkıcı eylemlere karşı ümmetin temsilcileri de elinden gelen gayreti göstermeye başladı. Ufka yolculuk yarışmasını yönetenler de bu nedenle bu yıl yarışmanın konusunu ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ olarak belirlemiş. Konya’da İrfan der bu çalışmalara önderlik yapıyor.

Panelin Özeti
 “Kur'an'da sünnetin yerinin konuşuluyor olmasının bile üzüntü verici olduğu belirtilen panelde  sünnet ‘in ve hadisin önemi ayetlerle ve sonraki dönem uygulamalardan örnekler verilmek suretiyle anlatıldı: "İslam dininin iki temel kaynağından birisi de hiç şüphesiz Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sav) in sünnet-i seniyyesi diğer adıyla Hadis-i Şeriflerdir. Peygamber Efendimizin Sünneti olmadan İslam dininin varlığını idame ettirmek  etmek mümkün değildir…” Hocaların anlattıklarının hepsini burada dile getirmek elbette mümkün değil. Ben hem konuşmalardan hem de başka birkaç kaynaktan aldığım çarpıcı bilgilerle konuya katkı sağlamak istiyorum.  
Bu konudaki en çarpıcı bilgi şu: Kuran-ı kerimde yasaklanmayan açıklanmayan bir çok haram,  Peygamberimiz tarafından hadisler aracılığı ile haram kılınmıştır. İşte bunlardan bazıları, Eğer hadisler olmasaydı ve bizler bazılarının dediği gibi “İslam’ın kuralları sadece Allah tarafından belirlenmiştir” demiş olsaydık,  katır, merkep, aslan, kaplan, fil, kurt, kirpi, maymun ve köpek, çakal, sansar samur kedi  gibi hayvanlarla, kartal, atmaca, şahin ve doğan gibi yırtıcı kuşların etlerini yer olacaktık. Halbuki bu hayvanların etinin haram olduğunu ayetler değil hadisler belirlemiştir (Buhârî, Zebâih, 29; Müslim, Sayd 12)  Kimlerle evlenilmez mevzuunda da sadece ayetleri ölçü almış olsaydık bu gün bir erkek, eşine kuma olarak eşinin halasını, teyzesini…  Üzerine de nikâhlayabilirdi. Halbuki bu kişilerin nikahlanamayacağını peygamberimiz hadisleri ile haram kılmıştır. Tıpkı bunun gibi Allah Teala kimlerle evlenilmez (nisa 23)ayetinde dedeyi nineyi de saymamıştır.  (Buharî, Nikah 27),İbadetlerin cezaların nasıl olacağı da ayetlerle değil hadislerle açıklanmıştır.
Bu misaller gösteriyor ki Hadis ve sünnet olmadan İslam’ı hayat sürdürülemez, Kur’an tam vuzuha kavuşamaz. Zaten bu durumu ayetler ve hadisler de dile getirmiştir: “Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.” (Ahzab, 33/36) Ayette de apaçık belirtildiği gibi bir işte Allah ve Peygamber ayrı ayrı zikredilerek onların hükümlerine uymanın her mümine farz olduğu söyleniyor. Şu hadiste çok calib-i dikkat:
"Bana, Kur'an-ı Kerim ve onun bir misli (hüccet olmada eş değer bir benzeri) daha verilmiştir. Karnı tok vaziyette koltuğunda oturarak, 'Sadece şu Kur'an'a sarılınız; içinde helal olarak gördüğünüz şeyleri helal sayın, haram olarak gördüğünüzü de haram kabul edin.' diyecek bazı kimselerin gelmesi yakınlaşmıştır. Şüphesiz Allah Resulünün haram kıldığı şey, Allah’ın haram kılması demektir."(Musned:4/130-133, Tirmizi, İlm, 2660 nolu hadis.)
Netice, "Sünnet olmadan ümmet olmaz, Hadisler olmadan Kuran ve onun hükümleri tam anlaşılamaz, sünnet olmazsa İslamdan eser kalmaz..."
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum