1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuklu’dan Bugüne Geometri Sergisi’nde 183 Eser Sergilendi
Selçuklu’dan Bugüne Geometri Sergisi’nde 183 Eser Sergilendi

Selçuklu’dan Bugüne Geometri Sergisi’nde 183 Eser Sergilendi

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Sanat ve Tasarım Alanında Dün-Bugün-Gelecek’ kapsamında ‘Selçukludan Günümüze Geometri’ konulu uluslararası jürili karm

A+A-

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin açılışını Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın katılımları ile gerçekleşmişti. Geleneksel Türk sanatları, tekstil, grafik, seramik, heykel, fotoğraf, resim, moda, takı alanlarından toplam 350 adet eser başvurunun jüri tarafından 183 adeti kabul edilerek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin Küratörü ve Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emine Nas, “Ortaçağ Anadolu coğrafyasında derin izler bırakan Selçukluların, kültürel, sosyal ve sanatsal alanlarda kullandıkları geometrik süsleme unsurların tarihsel süreç içinde, tasarım alanındaki yansımalarının farklı bir bakış açısıyla yorumlanması amaçlandı. Birçok sanat faaliyetinin ilk aşamasını genel olarak motif tasarımı oluşturmaktadır. Zengin bir yelpazeye yayılan motif grupları içinde yer alan geometrik motifler, İslamiyet öncesi ve sonrasıyla birlikte Türk-İslam kültürüyle yoğrularak günümüze kadar pek çok alanda kullanıldı. Selçuklu dönemi taşınabilir ve taşınmaz ve kültür varlıkları üzerinde geniş bir kullanım alanı bulan geometrik motiflerin, farklı disiplinlerde uğraş veren sanatçılar tarafından yeniden yorumlanması hedeflendi.
Serginin uluslararası platformda Selçuklu geometrik motiflerine bakış açısı, yorumlanması ile farklı sanat disiplinlerindeki uygulamalarının tanıtımı ve gelecek nesillere aktarımının bir alt yapısı niteliğinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Nas, “Geleneksel motiflerinin günümüz sanat üslubunda yorumlanması ile yeniden kullanımının sanat ve tasarım disiplini çerçevesinde değerlendirilmesi, alanında uzman kişiler tarafından seçilen eserlerde, tasarımın sadece motifleri kopyalama veya farklı yerleştirme olmadığı, geleneksele bağlı kalınarak ‘özgün tasarım nasıl olur?’sorusunun cevabını verecek model olması serginin önemini de ortaya koymaktadır.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.