1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuk'ta "Geleceğe Dokunuş" paneli düzenlendi 
Selçuk'ta "Geleceğe Dokunuş" paneli düzenlendi 

Selçuk'ta "Geleceğe Dokunuş" paneli düzenlendi 

Selçuk Üniversitesi Hitabet Sanatçıları Topluluğu tarafından "Geleceğe Dokunuş" paneli düzenlendi

A+A-

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, "Gelecek kavramını kullanırken geçmiş kavramını unutmamak lazım. Geçmişini bilmeyen geleceğe doğru yol alamaz. Ateş ve toprak medeniyetlerinin çatışmasının olduğu bu dünyada insani ve şeytani değerlerin çatışmasının hüküm sürdüğü, her yerin kan gölü olduğu bu dünyada devletin temeli adalettir." ifadelerini kullandı.
Mesleğini severek yaptığın vurgulayan Konya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tuncer Çetin, "Anadolu insanıyım. Siz, bizden daha bilinçli olarak bu mesleği tercih ettiniz. Bilinçli olarak mesleği tercih etmedim, ancak iyi ki diyorum çünkü mesleğimi çok seviyorum. Bu meslek sevgi ve özveri mesleğidir. Öğrencilik yıllarınız dolu dolu geçirin. Mutlaka yabancı dil öğrenin. Sıradan bir hâkim veya savcı olmaktansa artı değeri olan bir meslek mensubu olun. Geçmişten günümüze yargı; fiziki ve sayısal olarak çok yol kat etti. İmkânlarımız şu anda çok iyi istediğiniz zaman size yardımcı oluruz. Kapımız açık, çekinmeyin gelin umarım hayal kurduğunuz herşey olur" ifadelerini kullandı.
Bölge Adliye Mahkemesi 2.Ceza Dairesi Başkanı Hasan Ay, "Meslek itibariyle kararlarımızla konuşan topluma hitap etmeyen bir meslek gurubuyuz. Mesleki ve fiziki anlamda çok sıkıntılara göğüs gererek çıktık. Ancak geldiğimiz nokta takdire şayandır. Tabii sizlerin önünüzde çok daha iyi bir geleceği olduğunu düşünüyorum" dedi
Mesleğin özveri istediğinin altını çizen Bölge Adliye Mahkemesi 2.Ceza Dairesi Başkanı Hasan Ay, "Gurbette yaşamaya alışmanız lazım. Çünkü çok fazla yer değiştirirsiniz. Mesai mefhumu olmadan çalışıyoruz, fedakârlık yapmanız gerekiyor. Ancak dünyaya yüzde defa gelsem, yine bu mesleği tercih ederdim." diye konuştu.
Konya Barosu Başkanı Av. Mustafa Aladağ, "Meslek hayatınızda sürecin nasıl ilerleyeceği sizi nereye getireceğini asla bilemezsiniz. Dolayısıyla her zaman dosdoğru dimdik olunuz. Birileri için değil, sadece doğru bildiğinizi yaşadığınız takdirde bu hayatın size neyi nasıl teslim edeceğini asla kestiremezsiniz. Sevdiğiniz işi yapın. Bu mesleği çok sevdim âşık oldum. Her türlü sıkıntısına göğüs gerdim. Bizler, çalıştık sizler daha da çok çalışmak zorundasınız. Staj için gelen tüm arkadaşlara şunu söylüyorum; cinsiyetiniz, boyunuz, bizi hiç ilgilendirmiyor. Kılık, kıyafet, düzgün hitabet ve bilginiz çok önemlidir. Avukatlık mesleği, uzun bir maratondur enerji ve bilgi birikiminiz verimli kullanmak zorundasınız" ifadelerini kullandı.
Noterlik mesleği hakkında öğrencilere tavsiyelerde bulunan Konya Noter Odası Başkanı Ali Altıner, " Noterlik, hukuki güven teminatı ve aynı zamanda kurumsallaşmış bir meslektir. Kendinize ve ailenize zaman ayırmak istiyorsanız, noterlik bir hukukçu için en güzel mesleklerden biridir. Noterlik mesleği, üzerine bilgi sahibi olmanızı size özellikle tavsiye ediyorum. Teorikten ziyaret pratiğe yönelik çalışmalar yapmalısınız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.