1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuk’ta “Turizm Haftası” etkinlikleri yapıldı
Selçuk’ta “Turizm Haftası” etkinlikleri yapıldı

Selçuk’ta “Turizm Haftası” etkinlikleri yapıldı

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından “Turizm Haftası” çerçevesinde, “Dede Korkut ve Kültürel Miras Konferansı, İlmek İlmek Anadolu Türk Halı ve Kilimleri Sergisi” etkinlikleri Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

A+A-

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Dede Korkut’un Türk kültürü açısından bir kültürel miras olduğunu söyleyerek Dede Korkutun “… Gel” şiirini okudu.
Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Turizm Haftası, uluslararası alana giden yolda, toplumumuzun turizm konusunda farkındalığını arttırmak, iç turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikleri kapsamaktadır. Turizm Fakültesi olarak, kültürel miras kavramını temel alan çalışmalarımızla turizm alanına katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz, kültür aktarımı ve konuşmasındaki en büyük sorumluluğun aile ve okullara düştüğünü vurguladı. Kişileri topluma kazandıran en büyük olgunun “Kültür” olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz, gündelik yaşam ve konuşmada “Dede Korkut’tan” bahsediliyorsa Dede Kokut’un olabileceğini belirtti. Uygulamalı Halk Bilimi noktasında, ‘Yaşatma- Hatırlama- Uygulama ve Araştırmanın’ son derece önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Oğuz, UNESCO hakkında da bilgi verdi.
Konuşmaların ardından hediye takdiminde bulunuldu.
Programda Konya Meram Mehmet Şükriye Sert İlkokulu Halk Oyunları Ekibi tarafından sergilenen halk oyunları gösterisi izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Hediye takdiminden sonra, “İlmek İlmek Anadolu Türk Halı ve Kilimleri Sergisi” gezilerek Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğrencilerinin hazırlamış olduğu yiyecekler, misafirlere ikram edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.