1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuk’ta Turizm Haftası Kutlandı
Selçuk’ta Turizm Haftası Kutlandı

Selçuk’ta Turizm Haftası Kutlandı

Selçuk Üniversitesi’nde ‘Turizm Haftası’ düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

A+A-
Etkinlikler kapsamında, Turizm Fakültesi ve Avrasya Turizm Girişimcileri Topluluğu tarafından ‘Zeybek Gösterisi ve Müzik Dinletisi’, dünyaca ünlü yemek yazarı şef Ömür Akkor’un sunumuyla ‘Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı’ konulu söyleşi ve ‘Gastronomi Şenliği’ gerçekleştirildi.

Etkinlikler, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Turizm Fakültesi öğrencilerinin zeybek gösterisi, öğrencilerden Gizem Kalebek’in keman dinletisi ve fakülte öğrencilerinin müzik dinletisiyle başladı.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, burada yaptığı konuşmada, turizmin bir sevda işi olduğunu belirterek, yeni kurulmuş bir fakülte olarak bu anlamda kurumsallaşmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Avrasya Turizm Girişimcileri Topluluğu Başkanı Duygu Taştan da topluluk olarak en temel amaçlarının; turizm sektörünün eğlendirirken öğreten, öğretirken de eğlendiren tarafını, sosyokültürel çalışmalarla destekleyerek, uluslar arası kongre, seminer, panel gibi etkinliklerle sektöre teşviki artırmak olduğunu aktardı.

“SELÇUKLULAR BANA DÜNYANIN KAPILARINI AÇTI”

Etkinlikler, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde diğer bir program olan dünyaca ünlü yemek yazarı şef Ömür Akkor’un ‘Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı’ konulu söyleşiyle devam etti. Akkor, söyleşisinde, dış ülkelerde ilgi görmesini, Türk ve Anadolu mutfağına borçlu olduğunu ifade etti. Kendisinin iyi bir pizza, makarna ya da sushi yapmasından dolayı değil, öz kültürü sayesinde dünyada kabul gördüğünü anlatan Akkor, “Selçuklular 1000’li yıllarda Anadolu’nun kapısından girdiler. Ben, 2000’li yıllarda Selçuklu Mutfağı kitabımın dünyanın en iyi kitabı seçilmesiyle Avrupa’ya, oradan da dünyaya açıldım. Selçukluların benim için çok ayrı bir yanı var. Bana dünyanın kapılarını açtı. Benim kazandığım sene 14 bin kitap yarıştı. Paris’te ödülümü aldım ve bu ödül sayesinde dünyaya açıldım. Benim tek şansım bu konuyu çalışmam oldu.” diye konuştu.

Akkor’a söyleşinin sonunda, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır tarafından plaket takdim edildi.


42 ÖĞRENCİ GASTRONOMİ ŞENLİĞİNDE YARIŞTI

Etkinliklerin son bölümünde ise Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Uygulama Oteli’nde ‘Gastronomi Şenliği’ düzenlendi.

Ünlü yemek yazarı şef Ömür Akkor, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen şenlikte, ana yemekler kategorisinde 22, hamur işleri ve zeytinyağlılar kategorisinde 9, tatlılar kategorisinde 11 öğrenci yarıştı. 

Ünlü yemek yazarı şef Ömür Akkor, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şafak Ünüvar, Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Birsen Bulut Solak, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Ayşen Civelek, Konya Gastronomi Aşçılar ve Turizmciler Derneği Başkanı Yılmaz Seçim, eğitimci ve aşçı Mustafa Akturfan, Rixos Konya Satış&Pazarlama Direktörü Onur Çakır ve Şerife Cicik’in jüri üyeliğini yaptığı yarışmada, ana yemekler kategorisinde Ankara tava ile Deniz Ünsal, hamur işleri ve zeytinyağlılar kategorisinde kiraz yaprağı sarması ile Duygu Taştan, tatlılar kategorisinde ise kayısı tatlısı ile Demet Titirinli birinci oldu. Yarışmada, birincilere kupa ve çeyrek altın, 2 ve 3’üncülere madalya ve 4’üncülere ise jüri özel ödülü olarak Ömür Akkor imzalı kitap hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.