1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Selçuk’taki Rektör Seçimleri
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuk’taki Rektör Seçimleri

A+A-

Kasım ayında yapılması planlanan Selçuk Üniversitesi Rektörlük seçimlerine ilişkin şimdiye kadar köşemde hiç değinmemiştim.  Üniversite hakkında ve kişi ve kurumlar hakkında da herhangi bir yazı yazmamıştım. Bizim için önemli olan demokratik katılımcı ve liyakate önem veren bir yönetim ve çalışma anlayışının ön planda olması gerekir. Bu yazının yazılmasına neden olan durum ise rektör aday adaylarının bazı kişi veya gruplar arasında pazarlıkların var olmasıdır. Bu konu etik olmadığı için köşeme yazmayı yeğledim.

1.Pazarlık yerine istişare edilmesi gerekir. Pazarlık yapıldığında icraata gelindiğinde verilecek kararlarda isabetli olma oranı yok olmaktadır. Liyakat ve kariyer ilkelerine uyulamadığı görülmektedir. Yönetimin, atamaları işi en iyi yapacaklar yerine kendilerine yakın olanlardan seçmeleri bazı olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

2. Kurumsallaşmanın sağlanması Kurumsal yönetim denince öncelikle yönetim kurulunun oluşumu, yönetim kurulları gibi yapısal konular gündeme geliyor. Oysa, esas önemli olan yönetim anlayışından beklenenler yönetim yapılarının ilişki içinde oldukları tüm kesimlere güven verici nitelikte olmasıdır. Yönetim anlayışının ise şeffaflık, adillik, sorumluluk ve hesap verebilirlik ilkelerini hayata geçirecek şekilde oluşmasıdır. Kurumsal yönetim konusundaki görüşler ağırlıklı olarak yapısal uzlaşma ve gerekli önlemleri alma üzerinde durmaktadır. Ancak, yapısal uzlaşma ve önlemlerden daha önemli olan nasıl bir yönetim anlayışın yansıttığı davranışlardır. Dolayısıyla kurumsal yönetim sadece yapısal önlemlerle değil, aynı zamanda yönetim anlayışıyla da hayata geçirilebilir. Dolayısıyla, rektör aday adaylarının misyon ve vizyon bağlamında etkili olmak istiyorlarsa bu anlayış doğrultusunda pazarlıksız birliktelik kurulmalıdır. Yönetime gelindiğinde liyakatle kariyere değer veren kişilere yer vermelidir.

3.Projeler ve demokratik yönetim anlayışı ön planda olmalıdır. Önerilen projeler ve planlar Selçuk Üniversitesi'ni geliştirmek ve geleceğe taşımak adına önemli olmaktadır.

4.Eleştirilerin bilimsel camiaya uygun olması mahalle sataşmalarına dönüştürülmemesi gerekir.Yerel ve diğer basında izlediğimiz uygun düşmeyen suçlamalardan kaçınılması gerekir.Seçimler öncesi siyasi alanda görülen tatsız çekişmeler balkon konuşması ile rahatlatılsa bile kalplerde derin izlerin kalması mümkündür.

5. Bir yönetim anlayışının nasıl şekilleneceği toplumların tarihsel süreç içerisindeki gelişiminden tutunda demokrasi kültürünün yerleşmesine kadar birtakım olgulara bağlıdır. Belki de yöneticilerin demokrasi kültürünü ne kadar özümsedikleri de bu anlamda önem kazanacaktır. Bu cümleden özetle bahsedilen, katılımcı yönetim anlayışıdır. Başka bir deyişle “demokratik katılımlı bir yönetim anlayışının uygulanmasıdır.  Bu sağlanmadığı zaman çeşitli olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Son zamanların deyimiyle “mobbing” veya işyerinde sistematik olarak psikolojik ve duygusal baskı yani çalışanları baskı ile yöneltme çabası sonuçta çalışanların uyumsuzluğunu ve örgüt açısından belirsizliklerin olduğu bir süreci kaçınılmaz kılacaktır

Temennimiz demokratik, katılımcı, uzlaşmacı bir yönetim anlayışının, rektör aday adayları tarafından yönetime gelindiğinde sergilenmesidir. Bu nedenle itici değil, soğutan değil, bütünleştirmeci olunmalıdır. Oy vereni de vermeyeni de kucaklamalıdır. Bu konudaki ileri aşamada anketimiz olabilir. Sonuçları da izlemeye devam edebilirsiniz.

 

Bu yazı toplam 2648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.