1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Selçuk’un 41. Kuruluş Yıl Dönümüne Özel “Nazarlık” Sergisi
Selçuk’un 41. Kuruluş Yıl Dönümüne Özel “Nazarlık” Sergisi

Selçuk’un 41. Kuruluş Yıl Dönümüne Özel “Nazarlık” Sergisi

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Emine Esirgenler tarafından 2. Avrasya Uluslararası Turizm Kongresi kapsamında, Selçuk Üniversitesi’nin 41. kuruluş yıl dönümüne özel tasarlanan “Dünyayı Pazar, Alemi Nazar Eyledik” isimli kişis

A+A-
Novotel’de gerçekleşen serginin açılışına Konya Valisi Muammer Erol, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve eşi Emine Şahin, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ablası Ayşe Çalık, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Boran, hayırsever Aynur Kasabalı, öğretim üyeleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Emine Esirgenler, yaptığı açıklamada, Türk kültüründe nazarlık ve nazar inancının çok eski zamanlardan beri kültürel öge olarak yer aldığını söyledi. Sergiyi, Selçuk Üniversitesi’nin 41. kuruluş yıl dönümüne özel olarak tasarlamasının yanında, nazarlık kültürünü gençlere tanıtma ve belgelemek amacıyla da açtığını ifade eden Öğretim Üyesi Esirgenler, “Sergide mavi boncuk (göz boncuğu), çeşitli boncuklar, renkli düğmeler, pul, çan, nal, çengelli iğne, anahtar, kilit, hayvan kabukları, boynuzu, yumurta kabuğu, kaplumbağa, zeytin, hurma, iğde çekirdekleri, kozalak, süpürge, çarık, takunya, su kabağı, iğde ve karaağaç dalları, taşlar, ayna, çeşitli renkte keçe, kumaş ve ip gibi malzemeler asgari düzeyde nazarlıkların tasarımlarında kullanılmaya çalışılmıştır. Araştırma sürecinde nazara karşı koymak için koruyucu, iyileştirici, tedavi edici işlemlerin bugün de inanılarak yapılmakta olduğunu tespit ettim. Konya Türk kültür ve sanatı yönünden oldukça zengin ve önemli bir şehirdir. Bu sergi ile Türk kültürünün önemli bir parçası olan nazarlıkların kaybolup yok olmalarını önlemek, halkı bilinçlendirerek geleneksel Türk kültürünün korunması, bakımı ve teşhir edilerek gelecek nesillere aktarılması, daha sonraki araştırmacıların faydalanacağı kataloglar oluşturulup, yararlanmaları sağlanarak zengin nazarlık koleksiyonları kazandırılabileceği düşüncesiyle bu sergiyi sanatseverlerle buluşturdum.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.