1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Selçuk’un gurur günü
Selçuk’un gurur günü

Selçuk’un gurur günü

TÜBA 2016 Ödülleri Töreni’nde TÜBA-Üstün Başarılı Bilim İnsanları Ödülü’nü Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İmren Hatay Patır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP), Bilimsel Telif ve Çeviri Eser (TEÇEP) ile Uluslararası Akademi Ödülleri Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şayet biz kendimizi bilmezsek birileri gelir bize ne olduğumuzu anlatmaya, bunun sınırlarını çizmeye başlar. Pek çok sapkın yapı gibi FETO'cular da yollarını kaybetmişlerdir. Ne olduklarını, kim olduklarını unutarak, her biri sadece sahiplerinin emrettiğini yapan birer mankurta dönmüşlerdir veya dönüşmüştür. Öyle ki 15 Temmuz'da bu örgüt mensuplarının yaptıkları ihanetin büyüklüğünü ancak bir asır önceki işgal günleriyle mukayese edebiliriz. Mesela FETÖ'nün Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalamasıyla Osmanlı Meclis-i Mebusanın kapatılması aynı şeydir. Aynı amaca yöneliktir. Orada bir fark yok. Her ikisi de milli iradenin tecelligahı olan bu kurumları işlemez hale getirerek ülkenin işgaline zemin hazırlama amacı gütmektedir.”dedi.

MİNİK BELİNAY’I KUCAĞINA ALDI
Törende başarılı bilim insanlarına ödülleri verildi. Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İmren Hatay Patır’ın kimya alanında hidrojenin güneş ışığı gibi doğal enerjiler kullanılarak sudan üretilmesini amaçladığı projesi, TÜBA-Üstün Başarılı Bilim İnsanı Ödülü almaya hak kazandı. Ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden alan Patır’ın projesine 3 yıl süreli mali destek verilecek. Törene minik kızı Belinay Patır ile katılan İmren Hatay Patır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgi odağı oldu. Minik Belinay’ı kucağına alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmren Hatay Patır ile bir süre sohbet etti.

SUDAN HİDROJEN ÜRETİMİ
Doç. Dr. Patır, hidrojen üretimi konusunda Selçuk Üniversitesi’ndeki grubuyla önemli çalışmalar yürütüyor. Projede hidrojenin güneş ışığı gibi doğal enerjiler kullanılarak sudan üretilmesi amaçlanıyor. Söz konusu reaksiyonun kendiliğinden gerçekleşmesinin güç olması nedeniyle reaksiyonu katalizleyebilecek, ucuz ve verimli hidrojen elde edilmesini sağlayacak katalizörlerin geliştirilmesi de amaçlanıyor. Projenin hidrojen ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlaması bekleniyor./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.