1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Selçukya’da Dede Korkut anlatıldı
Selçukya’da Dede Korkut anlatıldı

Selçukya’da Dede Korkut anlatıldı

Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından her hafta düzenlenen Selçukya Sohbetleri’nde bu hafta Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Dede Korkut'u anlattı.

A+A-

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin yapmış olduğu açılış konuşmasında ;Kadim bir geçmişe sahip Türk Kültürü ve İslam medeniyetinin kesişme noktasında ortaya çıkan Dede Korkut Destanlarının milli kültürümüzdeki yeri ve önemi kadar Dünya medeniyetlerini de etkilediğini nitekim geçen yıl Unesco dünya mirasları listesine alınan , Dede Korkut'u daha yakından bakmaya ihtiyaç olduğuna inandıklarını dile getirerek  sözlerine Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun Dede Korkut şiiri ile son verdi.
Dr. Mustafa Güçlü ise konuşmasında, Dede Korkut'u kendi zaviyesi ve bakış açısı ile anlatacağına dikkate çekerek bunun akademik bir sunum olmayacağını hatırlattı. Daha sonra insanlık tarihi ve kavimler ve kültürlerin oluşumu ve etkileşimi ile ilgili kısa bir perspektif sunduktan sonra Orta Asya Türk kültürü, ozanların toplumdaki yeri ve işlevi ile Dede Korkut Destanlarını anlattı. Dede Korkut’un, somut belli bir insan değil efsanevi, sembolik bir kahraman olduğunu düşündüğünü ama bunun öyle biri yok anlamına gelmediğini tam tersine binlerce yıldır süre gelen Türk Ozanlarının sembolik bir birleşimi olduğunu söyledi. Bu tespitine delil olarak da Dede Korkut'un kesin doğum ve ölüm tarihlerinin bulunamayışını ve eserdeki olaylara bakarak tanıklık ettiği dönemin en az 250-300 yıl sürdüğünü, bu sürenin normal insan ömrünü aştığını söyledi.
Bununla birlikte, Dede Korkut ya da Korkut Ata ismi ile Turani toplumlarda ozanların atası olarak kabul görmüş manevi bir kahramanın, günümüzdeki dizlere kadar geniş bir tesiri olduğunu, kültürel mirasımız olarak öneminin tartışmasız olduğunu söyledi. DİLHAN DUMANOĞLU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.