1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Selçukya'nın konuğu Esin Çelebi Bayru
Selçukya'nın konuğu Esin Çelebi Bayru

Selçukya'nın konuğu Esin Çelebi Bayru

Selçukya geçtiğimiz akşam Mevlana Hazretlerinin 22. Kuşaktan torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru  ağırladı

A+A-

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin Hz. Mevlâna Yüzyılların mürşidi. Çok ulu bir şahsiyet… İnsân-ı kâmil ve medeniyetimizin medârı iftihârı... Bütün âleme mâlolmuş evrensel bir şahsiyet... Ona duyulan ilgi, ona duyulan sevgi gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Bugün insanlık, Mevlâna"ya ve onun gibi ışık kaynaklarına derinden muhtaç olduğunu daha çok hissetmektedir. Farklı dili konuşan, farklı dine inanan, farklı kültüre sahip olan milyonlarca insan, Mevlâna"nın şahsında ve eserlerinde insan olmanın anlam ve değerini daha iyi kavramaktadır diyerek konuşmasını Mesnevi'den Bugün Ahmed Benim adlı şiirle tamamladı.
Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru : “Uluslararası Mevlâna Vakfı, Celâleddin Bâkır Çelebi’nin manevi önderliğinde 14 Mart 1996 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Kuruluş amacı, büyük mütefekkir, bilgin ve şair Mevlâna Celâleddin-i Rûmi’nin eser ve fikirleri üzerinde araştırmalar yapmak, Mevlâna’nın fikir hazinesini gelecek nesillere aktarmak ve bu konuda gerek yurtiçi, gerekse yurtdışındaki çalışmalara yardımcı olmaktır. Hazreti Mevlâna’nın öğretilerini ve düşüncelerini bütün dünyaya anlatabilmek amacıyla kurulan Vakıf, dünyada Hz.Mevlâna için yapılmak istenen programlarda danışmanlık hizmetleri de vermektedir. Vakıf Başkanlığını Faruk Hemdem Çelebi, Başkan Vekilliğini de Esin Çelebi Bayru yürütmektedir.” dedi.
Vakfın, başta Mevlana Öğretisi ve Mevlevi Kültürü’nün UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası kapsamına alınması akabinde, doğum yılının tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanması projesi teklifi ve UNESCO’un kabulü olmak üzere yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği, devam eden ve proje aşamasında olan önemli faaliyetlerini anlattı. 
Kendisinin ise rahmetli babasının sırlanmasından sonra annesinin , “Babanızı siz anlatmasanız başkaları anlatır ve yanlış anlatılırsa çok üzülürsünüz” sözleri ile aktif olarak hizmete başladığını diye getirdi. Bu süreçte karşılaştığı ilginç olayları, zorlukları ve hatıraları da Selçukyalılarla paylaştı. HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.