1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Semayla bağlantımızı modern binalar kesti
Semayla bağlantımızı modern binalar kesti

Semayla bağlantımızı modern binalar kesti

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Pazartesi Sohbetleri’nde Kur’an-ı Kerim dile geldi. 

A+A-

Eğitimci Mehmet Emin Karataş’ın Kur’an-ı Kerim’den Rahman Sûresi’ni tilâvetiyle başlayan tefsir sohbetinde eğitimci Abdullah Turhan, Furkan Sûresi’ni 59’uncu ayetten itibaren yorumladı. 
“Müslümanlar kendini sorgulamalı
Rahman ismi cahiliye müşrikleri tarafından çok kullanılan bir esma değil. Allah diyorlardı ama Rahmân ismini pek kullanmıyorlardı. "Rahmân'a secde edin" sözü, Mekkeli müşriklerin nefret ve kinini artırdığını ve Efendimiz’e; “Tamam Rahman’a secde edelim de sen dedin diye mi yapacağız? Senin dediğini mi tutacağız? Sen diyorsan yapmıyorum. Şu inada bakar mısınız? Mekke müşrik kafasına göre bir adamın sosyal statü itibariyle hususan köle birisiyle aynı yemek sofrasına oturması düşünülemez. Bu mümkün değildir. Bu durum ancak onların nefret, kin ve gayzını artırdı. Efendimiz (a.v.) burada ne yapıyor? Hayırlı bir şey söylüyor. Hakkı ve sabrı tavsiye ediyor. Bunu günümüzde kim yapacak? Gönlümüz iyiliği emretmeğe ve kötülükten sakındırmaya açık mı? Bunu sorgulayalım.” 
Furkan suresini 67’inci ayete kadar yorumlayan Turhan, tebareke ile sübhaneke kelimelerinin mucîz bir ifade olduğunu belirterek “Birisi hayır, diğeri kutsiyet ifade eder. Bereketin kaynağı Allah’tır. Çünkü O kudsî, ulvî ve yücedir. O Yüce olan Allah yerleri ve gökleri yaratmakla kalmadı, göklerdeki yıldızların her birine burçlar, işte o takımadalarının yer alacağı yerleri de belirledi.” dedi. Göklerdeki yıldızların eskiden görüldüğünü fakat modern şehir hayatının içinde olan adamların yıldız kümelerini artık görmediklerini dile getiren Turhan, konuya ilişkin şunları söyledi: “Çölde gökyüzüne baktığınızda yıldızları görebilirsiniz. Görmenize mani olacak ışık kümeleri yok.  Etrafınız bina denilen modern canavarlarla işgal edilmemiş. Başımızı kaldırdığımızda semâ ile bağlantımız kesildi. Semâ ile bağlantısı kesilen insanların kudsîyetle bağlantıları ne kadar devam eder?  ŞENGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.