1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Semazen Milletvekili Konya'da ‘Sema’ yı anlattı
Semazen Milletvekili Konya'da ‘Sema’ yı anlattı

Semazen Milletvekili Konya'da ‘Sema’ yı anlattı

17. ve 18. Dönem Konya Milletvekili, ilahiyatçı ve Semazen Ziya Ercan, Mevlana’nın Konya’ya kazandırdıkları, Mevlevilikte Sema ve muhabbet üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

A+A-

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde, Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus) kapsamında düzenlenen Türbeönü Buluşmaları, Çadır sohbetleri etkinliğinde, 17. ve 18. Dönem Konya Milletvekili, ilahiyatçı ve Semazen Ziya Ercan, Mevlana’nın Konya’ya kazandırdıkları, Mevlevilikte Sema ve muhabbet üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Her tarikatın kendine özgü ibadet figürleri olduğunu belirten Ercan, Mevlevilikte sema’nın da bir zikir olduğunu ifade ederek, insanların huşu içinde ellerini yana açarak, dünyanın ve kainatın döndüğü gibi kendi ekseni etrafında döndüğünü, Sema’nın ilk kez Hazreti Mevlana’nın kuyumcular çarşısından geçerken Selahaddin Zerkubi’nin dükkanından gelen çekiç seslerinin ahengine uyarak cezbeyle sema etmeye başlamışıyla başladığını söyledi.

Semazenlerin Sema esnasında yaptığı hareketlerin anlamları hakkında da bilgi veren Ercan “Semazenler sema esnasında bir ellerini yukarı bir ellerini ise aşağı doğru uzatır bunun anlamı da sağ eli Hak'tan alır, yere dönük sol elle halka verir. Topraktan geldik, hakka yürüyoruz demektir. Sema Mevlevilikte yapılan bir ibadet tarzıdır. Mevlevilikteki zikir tarzı semadır. Sema, cumhuriyetin ilanı ile birlikte tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından sadece turistik mahiyette olması düşünülerek Mevlevi dergahı serbest bırakılmıştı. 1949 yılından itibaren zaman zaman Mevleviler kendi aralarında bir araya gelmek suretiyle ayinler yapmaya başladı. Bizim şu anda anma törenleri dediğimiz mistik havanın yaşaması açısından zaman zaman Mevleviler Türkiye’nin dört bir bucağında bir ayara gelmişler ve semalar yapmışlardır. Profesyonel anlamda ise 1960 yılında Konya’da sema kültürünün yerleşmesi, ihya edilmesi ve canlandırılması noktasında çalışmalar yapıldı. Bizlerde sema kültürüne vakıf olalım diye Sema’ya başladık.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.