1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Sen Saygı Duyarsan!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Sen Saygı Duyarsan!

A+A-

Sen saygı duyarsan karşıdan da o derece saygı bekleyebilirsin. Her kim olursa olsun saygı, sevgi muhakkak karşılıklıdır. Herkes inançlara, fikirlere, görüşlere, hatta zevklere, her türlü bireysel öngörüye saygı duymak zorundadır. Burada ölçü nedir? Allah(cc) ve Resulümüz(sav)ün çizgisidir.
Dünyada örnek alacağımız peygamber efendimizden başka bir yapı olabilir mi?
---Siz, başkalarının kutsalına saygısızlıkta bulunmayın ki, başkaları da sizin kutsalınıza saygısızlıkta bulunmasın.

Peygamber Efendimiz;
---- Sizden biri kendi ana-babasına sövmesin! Sorarlar:
----İnsan kendi ana-babasına söver mi? Şöyle açıklıyor sövme durumunu:
----İnsan kendi ana-babasına kendisi sövmez; ama başkasının ana-babasına söver, o da karşılık vererek onun anasına-babasına söver, böylece kendi ana-babasına kendi sövmüş gibi olur:
Peygamberimiz efendimiz bu işaretinden yola çıkalım. Muhakkak iyi veya kötü yaptığımız her türlü davranışın karşılığını aynı şekilde göreceğimizi ifade ediyor öyle değil mi? Öyle ise başkalarının değerlerine, kutsallarına saygı göstermeliyiz ki başkaları da bizim değerlerimize saygı göstersin. Yine Peygamber Efendimiz:
----Mümin, çevresine saygı gösteren, çevresinden de saygı gören kimsedir. Buyuruyor!
Bugün bu konu nerden çıktı diyeceksiniz? Temsil durumu olanlar, daha doğrusu belli bir davayı temsil edenler, makam, mevki sahibi olanların bulundukları konumu itibariyle saygı görmüyorlarsa; kendisinin başkalarına saygı gösterip göstermediği çok iyi düşünmelidir. Hangi konumda olursak olalım dünya da bulunan canlı cansız bütün varlıkların Cenab-ı Allah(cc) ın yarattığı ve bizlere emaneti olduğunu bilelim.
Bütün toplum bu ruh bu bakışla yaşadığını düşünün o zaman bu saygı , sevgi , merhameti , hürmeti kendiliğinden getirecektir. ’’Zerre kadar günahın olsa cezasını ,zerre kadar sevabın olsa mükafatını muhakkak göreceğiz’’ Ayetle sabittir.
Böylesi karşılıklı saygı, sevgiye dayanan hayat içerisinde sorun olur mu? Elbette olmaz Toplumun bütün kesimleri; amiri-memuru, çiftcisi, işçisi, esnafı, tüccarı, işadamı, sanatkârı, askeri, doktoru, öğretmeni, öğrencisi, din adamı, yazarı-çizeri, medyası, idare edeni –idare edileni daha başka deyişle toplumun bütün kesimleri karşılıklı saygı sevgi içerisinde birlikte yaşaması ne güzel olurdu değil mi?
Gelin birbirimize saygı duyalım ki saygıyı hak edelim. Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.