1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Serdar Kalaycı Bey Büyük Müjdeler Verdi
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Serdar Kalaycı Bey Büyük Müjdeler Verdi

A+A-

Geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı Beyler, Osman Gazi mahallesinde gerek bu mahallenin gerekse bu mahalleye komşu 4 mahallenin muhtarları ve halkı ile buluştu. Bende bir Osmangazili sade bir vatandaş olarak toplantıya katıldım. Toplantının en önemli tarafı bizim tarafımızdan seçilen ve bizim verdiğimiz destekle bizi yöneten insanların karşımıza geçip bizimle hasbi hal etmesi ve halkın dert ve şikâyetlerini dinlemesi. Yani bir nevi halka hesap vermesi. Sadece bu mu? Hayır! Şikâyetlerin ve eksikliklerin muhatabı olan memurlara gereğinin yapılması için direktifler verilmesi. Birçok istek dile getirildi birçok eksikler söylendi. Bu konuda benim dikkatimi çeken bir şey oldu, sayın başkanlar yaptıklarının takdir edilmesinden her insan gibi hoşlanıp mutluluk duyarken eksiklikler ve yanlışlıklar( vatandaşlara göre) dile getirilince sinirlenmeleri oldu.Ha tabi vatandaşların bir çoğu da belediyenin görevi olmayan konularda şikayette bulunmaları başkanların bu öfkelerine katkıda bulunuyordu. Mesela bir vatandaşın mahallenin sağlık ocağının ve okulunun olmayışını, asayiş ve hırsızlık konularının çoğalması meselesini başkanlara iletmesi başkanları haklı olarak kızdırdı. Hâlbuki başkanlar şöyle düşünse vatandaşa hak verecek; “evet bunlar bizim vazifemiz değil ama bizim partimiz iktidarda ve şikâyet edilen konuları çözmekte bizim partimizin yani hükümetimizin görevi…” Allah’ı var başkan Akyürek bilhassa hırsızlık mevzu ile ve düşük voltaj konusu ile ilgili olarak emniyetle görüşeceğini söyledi MEDAŞ’la anında irtibat kurdu. .

Bu toplantıda bir kere daha anladım ki yerel yönetimler tıpkı Avrupa da olduğu gibi biraz güçlendirilse yani eğitim asayiş sağlık yerel vergi toplama başkanlara verilse hem bürokrasi azalacak hem de işler daha hızlı ve düzenli yürütülecek. Yani yerinden yönetim dediğimiz olgu.
Mahallelerimiz Değer kazanacak

Serdar Beyin bu mahallelere yapılacak toplam yatırımın 50 trilyona yakın olduğu müjdesi küçük ve basit problemlerle kafası dolmuş halkı pek sevindirmese de semtimizin bu yatırımlarla büyük kazanç sağlayacağını düşünen diğer gam insanlar ve ben gerçekten çok memnun olduk ve gerçekten çok sevindik. Düşünün, bir km. yakınımıza Tahir Büyük Körükçünün adını taşıyan güzel bir İHL binası, hemen onun yanına yarı olimpik kadın ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere yüzme havuzları, yazma esereler kütüphanesi… 4 km uzağımıza belediye binası ve sosyal tesisleri…Meramımız fakat illaki Mahallemiz için bunlardan büyük müjde olur mu? İki yıl önce bendeniz, “Meramın Merkezi Etbalık Kurumunun arazisi olmalı” diye yazarken bunların gerçekleşeceğini sadece hayal etmiştim. Bu hayallerin gerçek olması başta Meram olmak üzere tüm Konya için çok güzel kazanımlardır.
Yalnız Serdar Beyin verdiği bu müjdeler, evinin önündeki yol toz toprak olan, yanındaki komşu doğalgaza kavuşurken kendisi bundan mahrum olan vatandaş tarafından gereğince takdir edilemedi.(Bu durumda olanlardan biride bizim sokak halkı. Dorutay sokak ile Hatıp Caddesi arası halen genişletilmedi. Dorutay’ın büyük bölümü açılmışken ana Artele bağlı bu kısmın yarım kalması gerçekten çok büyük bir eksiklik. Sayın başkanım inşallah bu basit işe el atarsınız! Sokak sakinleri ve muhtara, ilgililer bu konuda birkaç kez söz vermiş olmalarına rağmen bu iş halen yarım duruyor) Başkanın da vatandaşa “önce can sonra canan” sözü gereği hak vereceğini düşünüyorum.
Yapılanlar Takdir Ediliyor Yalnız…
Belediyeler eksikliğinde belli olan kurumlardır. Büyükşehir’in Lalebahçe Karakolu ile Atiker petrol arasında yaptığı güzel çalışma, Atiker’le Azerbaycan caddesi arasındaki karmaşıklığın gölgesine düşmüş durumda. Başkan Akyürek’in zannımca bundan haberi vardır. Ayrıca toplantıda dile getirilen asayiş ve hırsızlık konularının da başkanlarımız tarafından ilgililere ulaştırılacağına dair ümidimiz devam ediyor. Toprak sarnıç, Gülbahçe, Osman gazi, Çandır mahallerinin sağlık ocağı ihtiyacı da, Bunların ortasında bulunan Osmangazi Mahallesine bir tane yapılarak giderilebilir. Direk belediyeyi ilgilendirmese de Osmangazi mahallesinin var olan tek ilköğretim okulu(Cermal Bardakçı) ihtiyaca cevap vermekten çok uzak. Hem küçük, hem eski, hem de birçok eksiği var. ( labaratuar, spor salonu…)
Sonuç olarak vatandaşlar bu toplantıda demokrasinin hakkını sonuna kadar verdiler. Bir farkla ki hakkında tam bilgi sahibi olmadıkları mevzularla zaman kaybına sebep oldular. Demokrasi sadece özgürlük değil bunun yanında sorumluluk isteyen de bir yönetim şeklidir. Halkımızın da bu bilince yükselmesi gerek.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.