DGS tercihleri başlıyor! 2017 DGS tercihi için önemli detaylar!

DGS tercihleri, 18 Eylül tarihinde yapılan duyuruyla birlikte kılavuz bilgileriyle birlikte vatandaşların erişimine açıldı.

DGS tercihleri için süreç başladı. ÖSYM'nin yayımladığı kılavuz bilgileri çerçevesinde tercihlerini tamamlayacak olan adaylar, sonuçları için değerlendirilmesini bekleyecek. Toplam bir hafta sürecek olan 2017 DGS tercihleri, 26 Ağustos'ta son bulacak. İşte, uzun süredir merakla araştırılan DGS tercihleri ve süreç hakkında detaylı bilgiler

ÖSYM DGS tercih tarihini şu ifadelerle duyurdu: 2017 DGS tercih işlemleri, 19 Eylül 2017 tarihinde başlayacak, 26 Eylül 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda yapacaklardır.

Adayların tercihlerini yapmadan önce Ek’te yer alan kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

 

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

TERCİH  BELGENİZİ SAKLAYIN 


Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacak. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzda yer alan Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecek. Adayların tercihlerin tamamını kullanma zorunluluğu bulunmayacak. Adaylar, tercih işlemlerini tamamladıktan sonra yazıcıdan tercih listesini alacak ve saklayacak. 

DEĞİŞİKLİK YAPILABİLECEK

Tercih bildirim işlemi gerçekleştirildikten sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercihlerde değişiklik /iptal talep eden dilekçeler, ÖSYM tarafından işleme alınmayacak.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir. 2017-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2017-2018 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir. ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

EĞİTİM Haberleri

Akıllı Çocuk Kreş ve Anaokulu Güveni garanti ediyor
İlkokul öğrencilerine oyunla iç içe 'beden eğitimi' dersi
“Her başarının bir Öykü’sü vardır”
Kameraların gözü okulların üzerinde olacak 
ÖZEL TÜRMAK KAPILARINI AÇTI