Emlakçılıkta yeni dönem

Hem emlakçıları hem de vatandaşları koruma altına alan emlakçılık yasanın çıkmasını çok uzun süredir beklediklerini ifade eden Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, yasanın son rötuşlarının yapıldığını kaydetti.

. Bakanlığın yasayı taslak halinde halka arz ettiğini söyleyen Altınay, “Bu konu yıllardır uğraştığımız ve yasamızın çıkmasını beklediğimiz bir konuydu. Sayın bakanımızın, başbakanımızın ve cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda hızlı bir şekilde yasanın çıkması an meselesi. Bu yasa çok olumlu bir adım ve 30 yıldır bekliyorduk. İnşallah sayın bakanımızda söz verdi en kısa sürede gerçekleşecek.” şeklinde konuştu.


Yasanın içeriği hakkında ayrıntılı bilgi veren Altınay, emlakçının aldığı komisyon bedelinin Türkiye genelinde eşit olacağını ve kiralamalarda da bir aylık kira bedeli kaç paraysa o kadar paranın alınacağını belirtti. Altınay, “Komisyon bedeli yüzde 3 gibi düşünülüyor şu anda. Alım satım ve kiralama sözleşmesi olmadan ne kiralama ne de alım satımlar gerçekleşmeyecek. Yani emlakçıyı aradan çıkartmak isteyen art niyetli vatandaş varsa gösterilen yeri kiraladıysa ve ya satın aldıysa komisyon bedelini emlakçıya ödemek zorunda olacak. Bir kira bedelinden fazla kira bedeli alınamayacak.” ifadelerini kullandı. Sedat Altınay, yasa taslağının emlakçıların lehine olduğunu vurgulayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu yasanın çıkmasıyla biz emlakçılar olarak hem milli ekonomiye katkıda bulunup vergimizi ödeyeceğiz hem de komisyon bedellerimizi tam olarak alacağız. Hem vatandaşın hem de emlakçının hakkı koruma altına alınıyor.”

Altınay, son olarak emlakçılara uyarılarda bulundu. Artık her önüne gelenin bundan sonra emlakçılık yapamayacağının altını çizen Altınay, ayakçı, seyyar, kaçak olan emlakçıların önünün kapatılacağını ifade etti. Altınay, “Emlakçıları uyarıyorum, mutlaka odaya kayıt yaptırsınlar.”dedi.

 

 

EKONOMİ Haberleri

Ulusal Marmara Eczacılık Öğrenci Kongresi’nde Konuştu:
Otomotiv sektöründe ihracat rekoru geliyor 
'Kötü dönemi geride bıraktık '
Noterlerden hazineye büyük katkı
İşsizlik rakamları açıklandı