En iyi 10'da Konya'dan üniversite yok!

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı", Türkiye'nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı.

Dursun SEYİS
Sıralamada, "makale sayısı", "öğretim üyesi başına düşen makale sayısı", "atıf sayısı", "öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı", "toplam bilimsel doküman sayısı", "öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı", "doktora mezun sayısı", "doktora öğrenci oranı", "öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı" olmak üzere, 9 kriter esas alındı.

SELÇUK 18. SIRADA

Tüm üniversitelerin genel sıralamasının yer aldığı 2017-2018 listesinde ilk sırada Ortadoğu Teknik Üniversitesi yer alırken, Hacettepe Üniversitesi ikinci sırada, İTÜ üçüncü sırada, İstanbul Üniversitesi ise dördüncü sırada yer aldı. Konya’da bulunan dört üniversitenin en başarılısı olan Selçuk Üniversitesi de 18. sırada yer aldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi listeye 69. sıradan girerken, KTO-Karatay Üniversitesi 148 üniversitenin bulunduğu listede 146. sırada yer aldı. Konya’nın 4. Üniversitesi olan Gıda ve Tarım Üniversitesi ise eğitime yeni başlaması nedeniyle henüz listeye giremedi.

GEÇEN YILKİ DURUM: 125 üniversitenin yer aldığı 2016-2017 sıralamasında Selçuk Üniversitesi 15. sırada yer alırken Necmettin Erbakan Üniversitesi 75. Sırada, KTO-Karatay Üniversitesi ise 105. sırada yer aldı.

 

 

 

EĞİTİM Haberleri

KONYA İHH’DAN 720 ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ
Açıköğretim 'ikinci üniversite' kayıtları uzatıldı
ENDERUN YİNE YENİDEN ZİRVEDE
Liseler için yeni yaş düzenlemesi 
Akıllı Çocuk Kreş ve Anaokulu Güveni garanti ediyor