Katarakt tedavisende Femtosaniye dönemi

Dünyagöz Hastanesi Konya şubesinde hekimlerinden Op.Dr. Mehmet Gülmez, bıçaksız katarakt ameliyatı olarak adlandırılan ‘Femtosaniye Lazer’ yöntemi ile Almanya’dan gelen Fadime Çarman ve Salih Çarman çiftinin katarakt tedavisiyle gözlüklerinden kurtarıldı

Op. Dr. Mehmet Gülmez, Femtosaniye Lazer yöntemi ile ilgili şunları kaydetti: “Bıçaksız katarakt ameliyatı olarak da adlandırılan "Femtosaniye Lazer" adı verilen lazer teknolojisiyle ameliyatın en önemli aşamaları bıçak kullanılmadan yapılmakta. Bu yöntemle komplikasyon riski önemli oranda düşüyor. Femtosaniye Lazerle yapılan katarakt ameliyatlarında hasta 15 dakikalık bir operasyon sonrasında evine gidebiliyor, çok kısa sürede iyileşebiliyor ve günlük aktivitelerine hemen dönebiliyor. Ayrıca Dünyagöz Hastaneler Grubu'nda uygulanan "Femtosaniye Lazer" teknolojisi sayesinde katarakt hastalarının aynı operasyonda özel göz içi mercek implantasyonu ile uzak ve yakın görme sorununa çözüm getirmek de mümkündür. Katarakt cerrahisinde insan eli ile yapılan birçok basamak, femtosaniye lazerin sahip olduğu özel görüntüleme teknikleri yardımı ile bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştiriyor. Bu yeni teknoloji, kataraktın yanı sıra; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara da gelişmiş göz içi mercek yerleştirmesi ile uzak ve yakın gözlüklerine olan bağımlılıklarını azaltma seçeneği sunuyor.”

Femtosaniye Lazer yöntemi sayesinde göz sağlığına kavuşan Fadime ve Salih Çarman çifti boşuna tedirgin olduklarını vurgulayarak, “Dünyagöz Hastanesi’ne gelmeden önce ameliyat olma konusunda çok kararsızlık yaşadık. Çünkü göz çok önemli. En son eşim Salih Bey kataraktın bıçak kullanılmadan lazer ile tedavi edileceğini öğrendi. İlk ameliyatı da kendisi oldu. Çok memnun kaldı. Eşimin ardından aynı yöntemle benim ameliyatımda gerçekleşti. Artık Almanya’ya sağlıklı bir şekilde dönebiliriz.”diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

 

SAĞLIK Haberleri

Yenikaynak: “Çocuğu okul yaşantısıyla ilgili tehdit etmeyin” 
FAZLA STRES VÜCUDU YORUYOR
İşitme engellilerin yüzde 90'ı gerekli cihazlara sahip değil
Hem damakları şenlendiriyor hem sağlığı koruyor
ASPİRİN FAYDALI DEĞİL ZARARLIYMIŞ