Su fiyatlarına büyük zam

Kur artışlarını ellerini ovuşturarak karşılayan yabancı sermayeli su firmaları, yaptıkları yüksek zamlarla gündemde.

Kur artışlarını ellerini ovuşturarak karşılayan yabancı sermayeli su firmaları, yaptıkları yüksek zamlarla gündemde. Ambalajlı su fiyatlarına %60’lara varan zamlar yapan firmalar, yarım, 1,5, 5 ve 10 litrelik suların fiyatlarını da yükseltti. Tüketiciler ve sektör temsilcileri; yabancı markanın öncülük ettiği bu açgözlülüğe müdahale edilmesini istiyor.
Kurların yükselmesini bahane ederek fahiş zam yapan kesimlerden biri de ambalajlı su sektöründe faaliyet gösteren yabancı firmalar oldu.
Son yıllarda sayıları hızla artan ve satın aldıkları markalarla pazar paylarını arttıran yabancı sermayeli su firmaları, yüzde 50’lere varan zamlar yaptı. 
Yarım litre, 1 litre, 1,5 litre, 5 litre ve 10 litre su fiyatlarına da akıl almaz zamlar uygulanıyor. Daha önce 1 liraya satılan yarım litrelik pet şişe suyunun fiyatını 2 liraya çıkaran firmalar var.
Zam furyası en çok sokaktaki dar gelirliyi etkilerken, fırsatçılar fedakarlık yapmak yerine piyasa gerçekleriyle bağdaşmayan zamlar yapması eleştiriliyor. Tüketiciler ve sektör temsilcileri; kur artışını adeta ellerini ovuşturarak karşılayan ve yabancı markanın öncülük ettiği bu açgözlülüğe müdahale edilmesini istiyor.
 

GÜNDEM Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Göçük altından sesler alıyoruz
TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE OKUYAN SURİYELİ SAYISI 20 BİN 701
Sigara içen Diyanet personeline hac görevi verilmeyecek
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Tüm basın mensuplarımızın her alanda destekçisiyiz"
Sarıkamış Harekatı nedir? İşte Sarıkamış Destanı...