Ulaşıma zam, giyim ve ayakkabıya indirim

Konya-Karaman bölgesinde Eylül ayında fiyatı en çok artan ana harcama grubu ulaşım olurken, aylık olarak fiyatı en fazla düşen grup ise giyim ve ayakkabı oldu.

M. Nuri KEKLİK
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürlüğü,  Konya-Karaman bölgesinin Eylül ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranlarını açıkladı. Buna göre TÜFE aylık değişim oranı Konya, Karaman bölgesinde yüzde 0,71olarak gerçekleşti.

ULAŞIMA ZAM

Konya, Karaman Bölgesinde aylık bazda en yüksek artış “Ulaştırma” ana harcama grubunda gerçekleşti. Eylül ayında ulaşım yüzde 2.05, mal ve hizmetler grubu ile lokanta ve otellerde fiyat artışı yüzde 1.74 oldu. Bu ayda fiyatı en fazla düşen grup ise yüzde 0.73 ile giyim ve ayakkabı gurubu oldu. Aynı dönemde Türkiye genelinde fiyatı en çok artan grup ‘Eğitim’ oldu.

ZAM ŞAMPİYONU: SALATALIK

TR52Konya-Karaman İstatistiki Bölgesinde 2017 yılı Eylül ayında fiyatı en çok artan ürünler; yüzde 22 ile salatalık, yüzde 14 ile anaokulu ücreti ve yüzde 10 ile patlıcan oldu. Fiyatı en çok düşen ürünler ise yüzde 24 ile kavun, yüzde 19 ile erik ve yüzde 16 imle balık oldu. Türkiye genelinde ise fiyatı en çok artan ürün yüzde 14 ile soğan, yüzde 11 ile anaokulu ücreti ve yüzde 9 ile servis ücreti oldu. Fiyatı en fazla düşen ürünler de yüzde 27 ile elma ve yüzde 13 ile balık oldu.

 

 

EKONOMİ Haberleri

Evden çalışma ve mesai saatlerini belirleme izni!
Hazine arazileri 'yerli üretim' için kiralanacak
Basit Usule Tabi Mükelleflere Defter-Beyan uyarısı 
Emekli zammında hesap tamam
İŞVERENLERİN İŞE ALIM BEKLENTİLERİ OLUMLU