Zamlar belimizi büküyor

Oto Galericiler Odası Başkanı Adem Uzman, MTV’ye getirilen verginin her şeyi alt üst ettiğini belirterek, yapılan zamlarla esnafın belinin büküldüğünü kaydetti.

Mesut ERCÜMENT

Konya Oto Lastikçiler Oto Yıkama ve Oto Galericiler Odası Başkanı Adem Uzman, Motorlu Taşıtlar Vergisine (MTV) getirilen zam oranını değerlendirdi. Yapılan zam oranını 1990’lı yıllarda yaşanan zam olaylarıyla ilişkilendiren Başkan Uzman, “1990’lı yıllarda yılsonu geldiği zaman neye ne kadar zam gelecek diye özellikle esnaf tir tir titrerdi. Yılbaşında bütün sektörler gerekli zam oranını açıklardı. Esnaf yılbaşı gelsin istemezdi” dedi. MTV yapılan zam oranının afaki bir rakam olduğunu dile getiren Başkan Uzman, “Her yıl küçük küçük zamlarla Motorlu Taşıtlar Vergisi arttırılsaydı böyle tepki gösterilmezdi. Bir anda yüzde 40 oranında bir artış gerçekleşince esnaf ve vatandaşların kafası karıştı. Direk yüzde 40 artış demek, her şeyi alt üst etmek demektir.” ifadelerini kullandı.

SİNEYE ÇEKİYORUZ

Esnaf olarak yapılan bazı uygulamaları sineye çektiklerini dile getiren Başkan Uzman, “Cumhurbaşkanımız doğusuyla batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle her tarafı kucaklayıp refah seviyesini yükseltmek için çalışıyor. Etrafındaki idarecilerin gaflarını ve eksik çalışmalarını da esnaf olarak sineye çekiyoruz, idare ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Zam yapılmadan önce esnaf ve yöneticilerle istişare yapılması gerektiğini kaydeden Uzman, “Cumhurbaşkanımızın etrafındaki bakanlar, bu işleri yapmadan önce esnaf odalarına ve bu işin ehline danışarak piyasanın durumunu öğrenmeleri gerekiyor. Birlikle yapılınca daha başarılı olur ve yapboz tahtasına da dönmez. Biz sadece şahsi olarak kendimizi düşünmüyoruz. Etrafımızda bir ateş çemberi var ve bundan kurtulmak için elimizden geldiğince devletimize destek vereceğiz” diye konuştu.

İKİNCİ EL PİYASASI CAN ÇEKİŞİYOR

İkinci el otomotiv sektörünün can çekiştiğine vurgu yapan Başkan Uzman, daha önce zamlanan ikinci el fiyatlarına MTV’de eklenince çekilmez bir hal alacağını söyledi. Başkan Uzman, “Zaten piyasa durgun. 2. Elde doğru düzgün araba yok şu an. Galericiler ve otomotiv sektöründeki vatandaşlarımız satış yapamamaktan dert yanıyorken, böyle bir zammın gelmesi, fiyatları arttırmakla birlikte satışları da düşürecek. Durgun olan otomotiv piyasası sekteye uğrayacak. 0 araç satanların yaptıkları iş belli, aldıkları krediler belli. MTV farkını araca yansıtarak işine devam eder. İkinci el satışlarında durum farklı. Aracın satılacağı bir fiyatı var ve onun üstüne çıkmak çok zor. Durum böyle olunca bandrol ücreti de araç sahibinin cebinden çıkıyor. Alıcılar piyasa araştırması ve detaylı incelemeler sonucu ikinci el alıyor. Piyasa zaten durgunken bu zam iyice durulmasına neden olacaktır” dedi.

EKONOMİ Haberleri

Süt üreticilerinden 14 maddelik talep 
İnşaat maliyet endeksi arttı 
'Buğday ve arpa prim desteği yüzde 100 arttı'
Milyonlarca kamu çalışanına müjde
İşsizlik Fonu'ndan işsizlere 2,9 milyar lira