1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sessiz sedasız durdu
Sessiz sedasız durdu

Sessiz sedasız durdu

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve inşaatında önemli mesafeler kaydedilen, İslam Kültür Merkezi ile 2. Kılıçaslan Köşkü restorasyon çalışmaları sessiz sedasız durduruldu.

A+A-

 Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında yapımına başlanan İslam Kültür Merkezi’nde tüm çalışmalar yaklaşık 3 aydır durdu. 3 aylık sürede çivi dahi çakılmayan 11 milyonluk dev projenin 2016 Haziran ayında tamamlanması ve İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya etkinliklerine sahne olması bekleniyordu. Ancak verilen sürenin üzerinden 4 ay geçti. Projede tamamlanma aşamasına gelinmesine rağmen, İslam Kültür Merkezi atık malzeme deposu gibi durmaya devam ediyor. Proje hakkında 2014 yılında tanıtım konuşmaları gerçekleştiren ve en kısa sürede bitirilecek diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in ve belediye yetkililerinin durdurulan çalışmalara açıklık getirmemesi, akıllarda birçok soru işareti oluşturuyor. 

Başkan Akyürek’in söylemleriyle 2014 yılında Belediye’den servis edilen haberde, proje hakkında şu açıklamalarda bulunulmuştu; “İslam Kültür Merkezi’nin kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlevihane ve sergi salonu (Panorama) olmak üzere iki bölümden oluşacak merkezde, semahane, dünyadaki önemli mevlevihanelerin minyatürleri, eğitim odaları, fuaye, müze, seminer salonu, çorba salonu ve otopark bulanacağını söyledi.” 
Buna ek olarak haberin devamında projenin 11 milyon liraya mal olacağı aktarılmıştı. 

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKARILAMADI
‘Tarih Gün Yüzüne Çıkacak’ sloganıyla lanse edilen ve 6 Haziran 2014 tarihinde ihaleye çıkarılan “2. Kılıçarslan Köşkü Koruma, Canlandırma ve Kentsel Tasarım Projesi"de Konya’da duran çalışmalar arasında. İhale tarihinden sonra projede arkeolojik kazılara başlanmış ve 2016 yılı içerisinde ise Kılıçarslan Köşkü’nü muhafaza eden beton şemsiye yıkılmıştı. Projede önemli adımlardan olan yıkım işlemini ve çelik konstrüksiyon uygulaması 3-4 ay öncesinde tamamlanmıştı. Ancak ihalede üstlenici firmaya verilen inşaat süresi 500 gündü. 500 günlük sürenin bitmesi ve büyük ilerlemeler kaydedilmesine rağmen proje teslim edilmedi. Tarihi gün yüzüne çıkaramayan projede de sessiz sedasız çalışmaların durması da yine akıllara soru işaretleri getirdi.

6 Haziran 2014 tarihinde ikinci kez ihalesi yapılan 2. Kılıçarslan Köşkü’nün restore edilmesi ve Alaaddin Tepesi’ndeki arkeoloji çalışmalarıyla ilgili 2015 yılı ekim ayında açıklamalarda bulunan Tahir Akyürek, “Konya'nın tarihsel ve kültürel geçmişini ortaya çıkaracak ve bir kalenin varlığı hissedilecek. 2. Kılıçarslan Köşkü ve Alaaddin Camii arasında kalan alanın seyir terası, Selçuklu arkeolojisi ve Alaaddin Tepesi bilgilendirme meydanı olarak kullanılması planlandı" demiş ve bu projenin de verilen süre içerisinde tamamlanacağını ifade etmişti. 
Geçtiğimiz hafta Hakimiyet’te yayınladığımız Köşk restorasyonu ne zaman bitecek başlıklı haberimizde, restorasyon alanından görüntülere yer vermiştik. Burada ki görüntülerde Belediye tarafından asılan tabelada projenin 500 günlük süresi ve maliyeti yazılıydı. Ancak haberin ardından yetkililer sessizliğini sürdürdü ve restorasyon sahasında ki tabelayı sökmeyi tercih etti./Ümit Özel- Özel Haber
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.