1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Sevgi eylem gerektirir
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgi eylem gerektirir

A+A-

Mayıs ile birlikte tüm insanlığın ağzında salgınla ilgili ortak bir cümle vardı. Sıcak hava gelecek ve virüsün direnci kırılacak. Mayıs- haziran ayları gibi vaka sayılarında ufak sapmaları saymazsak kademeli olarak bir düşme görüldü. Virüs mutasyon geçirdiğine dair bir bilimsel açıklama yapılmadı. Ama psikolojik olarak bizler salgını yendiğimizi kendimize inandırmaya çalıştık.

Temmuz ayına girdiğimizde ise hükümet çarkları yeniden döndürmek için adımlar attı. Turizm sektörü için paketler yayınlandı. Tatil beldelerinde diğer illere göre daha az baskı yapıldı. Ekonomi durmuşken hükümet genişleme adımlarını arttırdı, sonuçlar vaka sayısını etkiledi. “Evde kal Türkiye” söylemlerine kulak asmayan vatandaş televizyonlarda gördüğü tatil reklamlarından etkilendi. Sorumlu şimdi o yayını yapanlarda mı inanmak isteyende mi? Vakaların artmasında yalnızca vatandaş faktörü yok tabi ki denetçiler de belli bir müsamaha gösterdi.

Buraya nasıl geldiğimizi konuştuk, Mevlana’nın deyişiyle yeni bir şeyler söylemek lazım. Biraz önce okudum Gaziantep’te 65 yaş üstünün düğünlere katılması yasaklanmış. Konya için iyi bir referans olabilir. Sayın Vali Vahdettin Özkan’ın şehirdeki denetimler ve yeni kısıtlamalar aşamasında tasarruflarını arttırmalı. Konya’nın aylardır en fazla vakanın olduğu şehirler listesinde olması tesadüf değil.

Virüsü hava sıcaklığının bitirmeyeceğini öğrendik. Yapmamız gereken sonbaharda maske kullanımını arttırmak. Tatil dönemi bitiyor, havalar da soğuduğunda maske tedbirden çok ısınma olarak kullanabilir! Elimizi nasıl yıkayacağımızı öğrendik. Denetimler caydırıcı cezalara dönerse başarılı olabiliriz. Taraftarlar arasında bir cümle var. “Sevgi eylem gerektirir”. Virüse karşı tavsiye değil eylem etkili olacaktır.

Bu yazı toplam 1419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar