1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sevgi Ve Nefret
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgi Ve Nefret

A+A-

Sevgi ve nefret nedir ?
Bu konuda hiçbir düşünceniz oldu mu?
Sevgisiz yaşamak mümkün mü?
Belki hiç sevgi görmeyen, hep veren insanlar vardır.
Ancak mutlaka sevgisiz yaşamış insanlar nefreti de görmüş ve yaşamışlardır. Zaten sevgi yoksa nefret giderek çığ gibi büyük.
Biraz Melankolik bir yazı ve biraz fantezi gibi görünse de işin aslı budur.
Bugün yaşadığımız dünya’da sevgisiz yaşayan ve bu nedenle mutsuz olan bir çok insan vardır. Bu sevgisiz yaşamak şekli insanları bir birinden uzaklaştırmaktadır. Dostluklar bitmektedir. Adliye koridorlarına bakınız çok ayrılıklar, boşanmalar sevgisizliğin, saygısızlığın getirdiği sonuçlardır.
Sevgi karşılıklıdır. Almadan vermek, sadece yaratana mahsus bir şeydir. İnsan biraz da kendi sevgisini kendisi büyütür veya küçültür.
Şimdi size bugün yazar Candan Gönül’ün kitabından aldığım bir bölüm sunuyorum.
İşte yazar Candan Gönül’ün yazdıkları:
“Sevgi nefrete gömülür.
Sevgi ve nefret arasında çok yakın bir ilişki vardır. İki zıt duygunun bu derece yakın olması, beynin merkezinde dip dibe durmaları yüzünden olabilir mi?
Sevgi nefrete gömülür.
Sevginin sürekli gelişmeye ve kendini yenilemeye ihtiyacı vardır. Sevgi sabit duramaz; kendini geliştirmek ve büyümek zorundadır. Bunu yapamadığında ölür!
Hiçbir canlı durağan değildir. Sürekli değişir ve yenilenir. Her gün derimizde bile farkına varmadığımız bir değişim yaşarız. Canlılık, yenilenme ister.
Sevginin de özünde yenilenme ve değişim vardır. Sürekli kendini tekrar ederse, ölür. Dönüşüm, güzelliği ve mutluluğu beraberinde getirir.
Sevgi kendini geliştiremediğinde, yenilenip çiçek veremediğinde solmaya başlar. Kendini tekrar etmekten hoşlanmayan sevgi, bir zorlamanın içine girer. Zorlama, nefreti üretir.
Sevgi, kendini yenilediği ve büyüyebildiği sürece özgürdür. Zorlanan sevgi ise, özgürlüğünü kaybeder. Nefret baskın gelir.
Ruhun direnci sevgi ve nefret arasında durur. Sevginin canlılığı engellendiğinde, ruh ve beden buna karşı gelip, direnmeye başlar. Nefret, sevginin yaşamaktan umudunu kesmesiyle ortaya çıkar.
Sevginin kendini tekrar etme gibi bir varoluş şekli yoktur. O yenilenmedikçe, gelişmedikçe ölüme yakın duracaktır.
Sonuç olarak, birini sevdiğinizde içinizdeki o güzel duygu beslenmez ve sürekli engellenirse, bir müddet sonra sevginin ölümü yaklaşır ve sahneye nefret çıkar. Bu yüzden çoğu sevginin gömüldüğü yer, nefretin ortasıdır.”
Ne diyelim bilmiyorum.
Sevgi için siz ne düşünüyorsunuz bilemem ama, Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın.
 

Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.