1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

  3. Sevgili Hacı adayları; Zemzem Tower’daki lazer gösterisini sakın kaçırmayınız
Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. dr. ahmet kağan karabulut
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgili Hacı adayları; Zemzem Tower’daki lazer gösterisini sakın kaçırmayınız

A+A-

Geçenlerde bir öğrencim aradı. “Hocam” dedi “Umredeyiz”. Hal hatır sormaya aramış sağ olsun. Sonra da orada yaşadıklarını anlatırken bir şeyden söz etti. Kâbe’nin hemen yanı başında yükselen ve dünyanın en yüksek ve büyük saat kulesi olarak tanıtılan Zemzem Tower isimli otelin üzerine zaman zaman yansıtılan lazer gösterilerinden bahsetti. Bir de en acısı insanların birçoğunun tavaf ve say esnasında durup, bu lazer gösterilerini izlediklerini, cep telefonları ile fotoğrafını çektiklerini ya da kameraya kaydettiklerini anlattı. Daha sonra da gösterinin bitimini takiben kaldıkları yerden tavafa veya say yapmaya devam ettiklerini. Zemzem Tower bu özeliğiyle herhalde bir kez daha kalplerimizdeki putların Kâbe’nin hemen dibinde yükselen, Kâbe’ye ve temsil ettiği değerlere tepeden bakan temsilcisi olma niteliğini pekiştirdi öyle değil mi? Ne diyelim, neyleyelim…

Kâbe’nin en az 20 katı yüksekliğinde, aralarında Suud kralının sarayının da bulunduğu bu binaların, Allah’ın evinin hemen yanı başında ve onu gölgelemenin de ötesinde adeta muhasaraya almış gibi duran, ona tepeden bakan, bu zevksizlik ve kibir abidelerinin varlığı yetmiyormuş gibi, bir de insanların ibadetlerini sabote eden bu tür gösteriler asla kabul edilemez. Bir anda insana cahiliye devrinde Kâbe’nin yanı başında yapılan panayırları hatırlatıveriyor sanki. Mekke’ye yaklaşırken Kâbe’nin etrafının tamamen kuşatıldığını, ta dibine kadar varmadan Kâbe’nin duvarlarını dahi görmenin mümkün olamadığını fark edince zaten yeterince içimiz acıyordu. Şimdi bu saygısızlıklar karşısındaki üzüntümüz yetmiyormuş gibi bir de oraya has ibadetlerin bu şekilde ifsat edilmesi, insanların maneviyatlarının sarsılması, dikkatlerinin başka şeylere yöneltilmesine izin verilmesi, endişelerimizi ve kederimizi daha da artırdı. Oysaki kendilerini Hadim-ül Haremeyn-i Şerifeyn olarak hutbelerde takdim ettiren ecdadımız, Allah’ın evini çevreleyen duvarları Kâbe’nin duvarından daha alçak yaparak, Medine’ye girerken tren gürültü çıkarmasın diye raylarına keçe döşeyerek, kutsal olana hürmet ve saygı göstermişlerdi. Bugün onların bu hasletlerini hasretle ve minnetle yâd ediyoruz.

Zaman ve teknoloji her gün yeni yeni putlarla tanıştırıyor bizleri maalesef. Bir zamanlar gücü, iktidarı ve parayı temsil eden Lat, Menat ve Uzza gibi putları kıran bir peygamberin ümmeti olarak, eğer bu putları kalplerimizde halen yaşatıyorsak, bunların sağladığı imkânları, malı, mülkü, saltanatı ve şatafatı putlaştırıyorsak, bunun sonucu olarak da; acziyetimizi itiraf edeceğimiz, abdiyet hırkasına bürüneceğimiz o mübarek mekânlarda, Allah’ın (cc) sürekli tecellisine mazhar olan o kutsal yerlerde, Kâbe’yi ve temsil ettiği değerleri bırakıp da iki ışık ve bir kuleye tav oluyorsak ciddi bir biçimde silkelenip kendimize gelmemiz, halimizi sorgulamamız gerekir. Hz. İbrahim’in (ra) ahdine vefasını, Hz. İsmail’in (ra) sadakatini ve fedasını, Hz. Hacer’in (ra) teslimiyet ve fedakârlığını, Hz. Muhammed’in (sav) makamını ve çilesini, niye yaratılıp neden yeryüzüne geldiğimizi tefekkür etmek için, Rabbin karşısında kulun pozisyonunu değerlendirmek için, yıkanmak, arınmak, temizlenmek, yeniden iman etmek, Resul (as) ile yeniden ahitleşmek gidilen yerlerden, memleketimize sadece cep telefonumuzun hafıza kartında birkaç Kâbe resmi, birkaç Ravza resmi ve birkaç adette ışıklı Zemzem Tower resmi ile geri dönersek çok ama çok yazık olur. Lütfen büyük umutlarla gittiğimiz hac ve umrelerde kazanabileceğimiz pırlanta ve elmasları, adi cam parçaları ile takas etmeyelim. Zira oradaki zamanı da, zemini de bir daha asla başka bir yerde bulamayacağız.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.