1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Sevgili Peygamberimizin İlim Talimine Teşviki
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgili Peygamberimizin İlim Talimine Teşviki

A+A-

İbni Mace de Ebu Zer r.a.dan rivayetle h.ş.de: “Ya Ebazer, Kasem olsun ki, senin Kur’andan bir ayet okuman, sabah akşam eşref vaktin de uyanık olman, yürümen ve ondan öğrenmen senin için yüz rekat nafile namaz kılmandan daha hayırlıdır. Ve yine, kasem olsun ki; Sabahın eşref vaktinde kalkmaklığın, akıbinden ilim nevilerinden bir bab öğrenmen, onunla amel edilsin veya edilmesin, o senin için bin rekât nafile kılmandan daha hayırlıdır.” buyurmuşlardır.

Amel edilsin veya amel edilmesin de murat: Amel etmek malum, amel etmemek mesela, fakir zekâtı talim eder ama veremez. Haccı öğrenir gidemez. Erkek hayız ve nifası öğrenir, meselelerini talim eder vs. gibi hususlar kast edilmektedir. Talimi İlim, Nübüvvet verasetini istihsal ve Allahın (c.c.) şeriatının istihfazıdır (korunmasını taleb etmektir).
Tatarhaniye’de, yine geçen hadisi şerifler de: “Âlimler Peygamberlerin varisleridir. İman çıplaktır. Elbisesi takvadır. Ziyneti hayırdır. Semeresi ilimdir. Allah Tealaya ibadette, dinde fıkıh öğren. En faziletli olanıdır o. Fakih bir kimse, bin abid’den şeytan üzerine daha şiddetlidir. Her şey için bir direk vardır. Şu dinin direği de fıkıhtır. Dininiz de sizin en hayırlınız kolaylaştıranınızdır.
İbadetlerin efdalı fıkıhtır. Kabilenin mevti (ölümü), âlimin mevtinden ehvendir. O âlim öyle âlim ki, Allahın dinin de fıkıh âlimi, Allah Teâlâ ona kâfidir. Onu himmetlendirir. Ve rızıklandırır ummadığı, hesaplamadığı yerden, taraftan rızıklandırır. Âlim, yeryüzün de Allah Tealanın eminidir. Kim, cehennemden Allahın azad ettiği birisini görmek isterse Ulemaya ve Müteallime (İlim öğreten zata) nazar etsin.
Beş şeye bakmak ibadettir. Mushafa bakmak ibadettir. Anneye babaya bakmak ibadettir. Kâbe’ye nazar ibadettir. Zemzeme bakmak ibadettir, hataları aşağı indirir. Âlime nazar ibadettir. Kim, ilmi ve ulemayı severse hayatı boyunca hataları yazılmaz”. Allah Teâlâ, kıyamet gününde kullarını diriltir. Ve sonra, ulemayı ayırır.
Akıbinden derki: Ey âlimler topluluğu, size ilmimi amel ediniz diye koydum. Serbestsiniz, sizi mağfiret ettim. Devamla: Allah Teâlâ; Benim kendisine ilim verdiğim kulumu hakir görmeyin. Onun ilminden dolayı ben onu hakir görmedim. Zira ilim meclisinde, müzakere esnasında bir saat oturmak, bin rekât nafile namaz kılmaktan hayırlıdır. Yüz bin tesbihten de hayırlıdır. Ve on bin harp edenden de hayırlıdır”.

İlmin fazileti mümine böyle olunca; Kim ilimle Allah yoluna sülük ederse Hz. Allah onunla ona cennetin yolunu kolaylaştırır.
Ve bir kavim, Allahın mescidlerinden bir Mescid de toplanır, Allah Talanın kitabını okurlar ve aralarında ders verirlerse, ancak onların üzerine bir sekine indirilir. Yani vakar, manevi bir huzur ki kalbi ferahla dolup taşacak manada ilahi bir rahatlık indirir. Allah Tealanın rahmeti onları kaplar. Melaike-i kiram onların etrafını tavaf ederler ve Allah Teâlâ ders esnasında onların arasında bulunan kimseyi de hatırlar”. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.