1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SEVGİLİLER VE SEVGİLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SEVGİLİLER VE SEVGİLER

A+A-

Dünya’da ve Türkiye’de çeşitli günler var. Ben buradan sayısını bilemem.Yalnız bazıları öylesine gerekli öylesine  ihtiyaç ki, bazıları da tam aksine hiç ama, hiç gereksiz.

Bazı günler bir değer, bir anı ve bir geçmiş anlatırken, bazı günler ise  tırı vırı ve emperyalizmin tuzağı, israfın  en büyük tetikçisidir.

Sevgi güzeldir.

Sevgi gereklidir.

Her şeye sevgi verilmez de gösterilmez de.

Benim sevgim Allah içindir.

Sen gönlünü ver Allah’a,

Allah gönlüne göre verir.

Benim en büyük sevgilim Yüce Peygamberimizdir.

Daha sonra vatanım, bayrağımdır.

Sırasıyla evim, eşim ve kızım Zeynebim’dir.

Bana gerçek sevgisini katıksız, riyasız gösterenler sevgilimdir.

İnsanoğluna kalp verene, o kalbi ''sevgi''yle, ''rikkat''le, ''kardeşlik''le, ''saygı''yla yeşertene, insanın kendini aşma, varlığını başka bir varlığa aktarma, ucu ölüme kadar varabilecek bir acı-mutluluk medcezirine savrulma haline düşürene şükretmek... Kalem kadar, hatta ondan değerli bir şeye sahip olduğumuz için, gittikçe azmanlaşan kalpsizler evreninde, kalbi olanlar arasında bulunduğumuz için şükretmek belki de.

Allah, peygamber, ana-baba, vatan, bayrak hariç

Hayatta her şeyi unut !

Ama seni seveni, sana yardım edeni,

Zor gününde yanında olanı

Ve acını paylaşanı asla unutma…

Doğru tahmin, bugün sevgililer günü ve bu günde bir aşk yazısı yazmayı hiç istemezdim aslında. Sadece verdiği eksiklik duygusundan dolayı değil, bir ''sevgililer günü yazısı'' olarak okunup geçilme ihtimali yüksek olacağından da...

Ama, birincisi yeryüzünde siyasetin gürül gürül akan gündeminin yanında bir de gönüllerin usul ırmakları var...

İkincisi, biz burun kıvıralım ya da kıvırmayalım, gönül alemlerinin karasuları bugün, örtülüsünden açığına, muhafazakarından olmayanına dek açılan o geniş skalanın tüm arabirimleri ''Sevgililer Günü''nün kutlanmasını bekleyen'' kadınlarca doldurulmuş bulunmakta.

Evet bugün, insanı motive ettiği, tüketim endüstrisine geniş bir pazar oluşturduğu ve zaten sarsılmakta olan evliliğin ve ekonomimizin  yerine ikame edilecek tek değer olduğu için, klişeler dünyasının kalp züppesidir artık aşk.

Diyalektik bir süreç ama bu, evliliği bu mutsuz günlerine sürükleyen de, insanoğlunun yüzyıllardır peşinde koştuğu, kızıl elması haline gelmiş olan aşkın; tensel bir hazza, bir alışveriş ''emtia''sına indirgenmiş olmasıdır...

Ama madem muhafazakar olan-olmayan herkesin kalp gündemindedir aşk, Bazı kesimlerde evlilik aşkı öldürür, onun için flort etmek daha iyidir diye duyarsınız.Sevgililer gününü vesile kılalım ve söyleyelim; evlilik aşkı öldürmez beyler- bayanlar. Eğer samimi iseniz ve  bilirseniz, aşk evliliği yaşatacak olan yegane hammaddedir.

"Seni ölene dek seveceğim" diyen aşıkların, ölene dek birlikte mutlu kalabilmelerini de ancak aşk hazretlerinin yüksek şahsiyetleri açıklayabilir. Çünkü aşkın hayat suyunu, ancak "Allah için sevmek" cümlesi verebilir. Gerisi hikayedir, aldatmacadır, yalandır.

Yine de güne ve modaya uyalım, sevgililer gününüz kutlu olsun.

Allah kimseyi sevgi ve sevgilisiz bırakmasın.

Bilmiyorum bu bir sevgililer günü yazısı oldu mu?

Bu yazı toplam 338 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.