1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sevginiz, Sevgiliniz Daim Olsun
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevginiz, Sevgiliniz Daim Olsun

A+A-

Bugün “sevgililer günü”
En büyük sevginin, yaratan sevgisi, Peygamber sevgisi olduğunu hiç unutmayınız.
Kendimizden vazgeçecek kadar sevdiğimiz, uğruna göz kırpmadan canımızı vereceğimiz çocuklarımıza duygularımız, “bizim” oldukları, bizden bir parça olduklarındandır, biliriz; onlar bizim dünyadan tutunduğumuz dalımız, devamlılığımızdır, o yüzden esirgeriz.severiz.
Sevginin en şiddetli formu sayılan aşk için, mecazisinden geçmeden hakikisine varılmaz derler.
Birini benliğimizden daha çok sevmeyi, değer vermeyi, her an onu düşünmeyi, hep özlemeyi âşık olunca öğreniriz. Sevincimiz de kederimiz de, mutluluğumuz da hayata küskünlüğümüz de bir anda o insana bağımlı hâle gelir. Saadetini saadetimizden, sağlığını sağlığımızdan, başarısını başarımızdan fazla önemseriz. Üzüntüsü üzüntümüzden çok kahreder bizi. Onun için hiç yüksünmeden türlü fedakârlığa katlanırız gerekirse. Onu sevmenin aslında kendimizi daha çok sevmemize sebep olması... O sevginin bize yaşattığı duyguları severiz.
Sevmek, özlemek, kavuşmak istemek, onda kaybolmak, onla bir olmak...Yaradan’ın kullarından beklediği sevgi... Yunus Emre’nin dediği gibi:
“Yaradılanı Yaradandan ötürü sevmek “
Kulların Allah’a beslediği sevgi...
Rab, ancak O’nu sevmenin caiz olduğunu işaret ediyor; yeryüzündeki bütün varlıkların ve güzelliklerin O’nun tecellisi olarak sevilmesini, bu sevgiye vesile olduklarından muhabbet beslenmesini. Sevgisizlik de değersizlik hissi de hasta ediyor. Başkalarına karşı muhabbetini merhametini eksik etmeyeceksin...
Bunu yapabilmek için önce kendini seveceksin. Sevgililer Günü'nün de ticari amaçlı olduğunu biliyorum. Bu tür günlere gerçekten hiç ama hiç önem vermiyorsanız, bundan vaz geçiniz. Birini ulvi biçimde, gönülden sevmek demek aslında kendimizi sevmektir. Yaratanı sevmektir.
Hem önem vermiyorum deyip, hem de sevgiliniz sizi aramadığında bozuluyorsanız, kendinize karşı daha dürüst olmaya çalışın.
Bu tür konulara kadınların daha yatkın ve duyarlı olduklarını unutmayın, özel günlerin unutulması kadınları ciddi olarak üzer.
Erkeklerin çoğu bu tür özel günlere duyarsızdır. Eşinin doğum günü hediyesini bile sekreterine ısmarlayan erkek sayısı çoktur. Onun için özel günü unutmayan ama çok sıradan şeyler yapan erkeği kınamayın.
Evli insanlar nedense Sevgililer Günü'ne aldırmazlar, "biz evliyiz, sevgili değiliz" diyenleri bile vardır. İşte bu yapılacak en büyük hata. Evlilik bir kurum, bir yasal beraberlik değil, bir sevgi birlikteliği diye düşünülmeli. Kaç yıllık evli olursa olsun çiftler, kendilerini sevgili gibi hissetmeli, hatta yıllanmış evli çiftler bir canlılık gelsin diye Sevgililer Günü'nü daha bir hararetle kutlamalı.
Sevmek sınamak değil, inanmaktır.
Sevgililer Günü, günümüzün sevgililerinin aşklarını teste tâbi tutmaları olup çıktıysa bir yanlışlık olmalı bunda.

Bunca söze rağmen ama, bu güne karşı çıkıp, kampanyalar düzenlemeye kalkışmak da o kadar saçma... Kişisel duyguları topluma mal etmekten öte nedir ki bu türlü davranmak da...

Bütün sevgililerin Sevgililer Günü’nü kutluyorum. Fakat her şeyden önce sevdikleriyle mutlu olmalarını diliyorum.
Yazımı bir nükte ile bitireyim.
Dostlar, sevgililer ne zaman gerçek dostluk, gerçek sevgili olurlar ?
İyi bir mevkide bulunan devlet adamlarından birine :
“Dostlarınız kimlerdir?” diye sormuşlar. Şöyle demiş:
“Bilemem, zira şimdi iyi bir mevkideyim, cebimde param var. Herkes benim dostum, eşim sevgili gibi davranır. Sizin dost, sevgili dedikleriniz ihtiyaç halinde belli olur.”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.