1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. SEVSİNLER SİZİN DEMOKRASİNİZİ…
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SEVSİNLER SİZİN DEMOKRASİNİZİ…

A+A-

Mübarek Ramazan ayının ilk haftasını geride bıraktık, çok şükür. Hava güzel, sofralarda bereket.

Allah’ım sana şükürler olsun. Her kim senin rızan için oruç tutup, hamdı Sena ediyor, yasaklarına uyuyorsa o kullarının bereketini artır, dertlerine deva ver, borçlularını sıkıntıdan kurtaracak yeni kapılar aç.

Bir de diğer taraf var. Ben buradan her kim olursa olsun Allah’ın emir ve yasaklarına uymasını, sağlığı el veriyorsa mutlaka ama mutlaka oruç tutmasını tavsiye edebilirim.

PEKİ TUTMAYANLAR. Bu ülkede ne yazık ki mahalle baskısı artarak devam ediyor. 1987 yılında İstanbul Tuzla piyade okulunda Yedek Subay eğitimi alırken, yine çok sıcak bir Ramazan ayı oruçlu hafta sonu iznimde İstanbul’un güzelliklerini gezmeye çıktığımda sağda solda kafeler, yollar sandalyelerle çepe çevre çevrilmiş aleni oruç yiyenleri görünce çok tuhafıma gitmiş, çok şükür ki, güzel Konya’mızda böyle bir tablo yaşanmaz diye sevinmiştim.

 İş oruç tutup tutmamak değil, eğer tutan insanlara birazcık saygın varsa, azıcık kalbinde Allah’ın nuru varsa etrafı kapatır, görüntü kirliliğine son verip, tutmayanların tutanlara saygı gösterdiğini işveren olarak gösterirsin.

Güzel Konya’mız da böyleydi, kahvehaneler ve Ramazan da açan işletmeler camlarını örtüyle kapatır, oruç tutmayanlar bur da oruçlarını yerdi.

İşte geldiğimiz nokta. İstanbul’u da geride bıraktık.

Nalçacı’da kafeler brandalarla çevriliydi. Tahir Başkan döneminde işgaliye diyerek her biri kaldırıldı. Eyvallah..

İşgaliye varsa brandalarla birlikte masa sandalyelerde kaldırılır.

Yok brandalar kaldırıldı, masa sandalyeler aynen devam. İçerde sigara ve nargile kullanımı yasak ya, Dışarıda serbest.

Geçen cumartesi Sayın Selçuklu Belediye Başkanı Mahalle Camimize teşrif etmişler. Kendisine de sordum. Bu görüntüden memnun musunuz, sizin de evladınız varsa evladınıza Allah’ın emir ve yasaklarını anlatıp, orucun faziletlerini anlatırken, yolunuz düşüp buralardan geçerken evladınız peki Baba bu ne şimdi diye sorarsa nasıl bir cevap verirsiniz? Diye.

Cevabı bende kalsın. Ancak Sayın Başkanıma bir tavsiyem olsun, Kendisine sorulan bir soruyu anlamadan yanında görevli bir başkası asla müdahale de bulunmasın.  Başkanın kimliğine saygı göstersin .

Cadde, sokak ve parklarda öyle. Her şey aleni.

Desekki kardeşim senin bana hiçmi saygın yok. Alacağımız cevap belli. Tutuyorsan kendine. Bana ne senden. Sen bana baskımı yapıyorsun?  Seni emniyet güçlerine şikâyet ederim.

Gel de cevap ver, İrtica hortladı. Oruç tutanlar, tutmayanlara baskı yapıyor.

Gel de çık işin içinden…

Yine Cumartesi Camideyiz. Galatasaray şampiyon olmuş. Kendilerini tebrik ederim. HİÇ DURMADAN KORNA SESİ. Araçlarla Galatasaray’ın şampiyonluğunu kutluyorlar.

İşte 16 yılda geldiğimiz nokta.

Galatasaray’ın şampiyonluk kutlaması daha önemli. Teravih Namazı sonuna kalamaz.

Parklar bahçeler insan kaynıyor. Genellikle de genç nesil. Camilerde henüz Ramazan’ın başı olmasına rağmen 5-6 saf. Yarısı boş.

Gençlik nereye gidiyor?

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çalıştayın da ortaya çıkan sonuç. Deizm yani; 'tanrıcılık' tüm dinleri reddeden bir inanç. Yani bir yaradan olduğuna inanıyorlar ama dini inançları yok.

Sayın Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasi oldukça eleştirmiş, bu çalıştayı düzenleyenlerin görevden alınmasını istemişti. Sayın Cumhurbaşkanı ’da olurmu öyle şey demişti.

Sonra bu tartışma güme gitti.

Çok şükür bizim gençlik açılan İmam Hatipler ile, seçmeli konulan Ahlak dersleri ile iyi gidiyor diyenlere tavsiyem, bir ekip oluşturun ve okulların ne halde olduğunu görün.

Hiçbir konuda iyiye gitmiyoruz.. Tıpkı geçmiş Ramazanları özlediğimiz gibi… Saygıyı, sevgiyi, hoşgörüyü özlediğimiz gibi. Tıpkı bir zamanlar sadece sınavla alan ve yetişmiş, donatılmış bir gençliğin yetiştiği İmam Hatipler gibi. Tıpkı bizim zamanımızda okula, öğretmene verilen değer gibi.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.