1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SEYDİŞEHİR VE TUTAL
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SEYDİŞEHİR VE TUTAL

A+A-

Konya’nın irili- ufaklı 30 kadar ilçesi bulunmaktadır.

Bu ilçeler içinde Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Seydişehir kendini aşmış, bir il hüviyetindedir. Bunlara ilaveten son yıllarda yapılan çalışmalar ile  Seydişehir , Ilgın, Cihanbeyli, Karapınar da dev adımlarla büyümekte ve  kendine yeter hale gelmeye çalışmaktadır.

Hemen hemen tüm ilçelere mesleğimiz, işimiz gereği çok sayıda gidip gelmişim, karınca, kararınca kendimce buraları izlemiş ve değerlendirmişimdir.

Seydişehir’e 1970 li yıllardan beri gidip gelirim. Birçok Belediye başkanları, kaymakamlarla oturup sohbet etmişimdir.

Seydişehir ilçesi o yıllarda bir köyden çok farklı değildi. Seydişehir’in kabuğunu kırmaya başlaması ise  Etibank Alüminyum tesislerinin kurulmasıyla başladı, büyüdü gelişti.  İstihdam yaratıldı ama, bu istihdam konusu çoğu zaman siyasilerin istismarı ile gereğinden çok insanlar burada çalışır gibi maaş almaya başladı. Fabrikanın elektrik ihtiyacı bir baraj ile sağlandı.  Fabrika bir termik santral ile  elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir tesis kurdu. Sonra  bir çok tartışmalara neden olan bir icraatla Fabrika özelleştirildi.  Yaklaşık 8 bin işçinin çalıştığı bu tesiste şimdilerde bin 500 kadar işçi çalışmakta ve fabrika Rus teknolojisi ile hantal yapısından günümüze uyarlı bir teknoloji ile yenilenmektedir.

Seydişehir’de gelen belediye başkanları da günün şartlarına göre ilçenin gelişmesi, yenilenmesi adına çalışmalar yaptılar.

Şu anda Belediye Başkanlığını son dönemde Mehmet Tutal yapmaktadır.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal öğretmen emeklisi ve yaptığı işlerin her birine son derece dikkatli ve kıl kırk yararcasına, israftan uzak, gösterişsiz bir çalışma ile  ancak gerekli ve  olması gereken yatırımları yaparak Seydişehir’in hem sosyal yaşamına, hem sporuna, hem ekonomisine çok büyük katkı  yapan çalışmalar yapmakta ve yapmaya da devam etmektedir. Göreve gelişi ile Seydeşihir’de bir çok alan yenilenmiştir.

Geçtiğimiz akşam Konya’da basın mensuplarını bunları detayları ile ve öğretmenlikten gelen üslubu ve akıcılığı ile anlattı.

Büyükşehir yasası ile birlikte hizmet alanları genişleyen ilçelerde Seydişehir’de bu noktada çalışmalarını genişletti.Kendisiyle geçtiğiz gün  oturup sohbet ettik. Yaptığı hizmetleri birer birer anlatıp halkın gözleri önüne serdiklerini belirtti. Bunun yanı sıra da hemen şunu söyledi:
“Biz yaptığımız işleri Allah rızası ve Seydişehir halkı için yapıyoruz. Hedefimiz bu yolda ilerlemektir. Reklamdan uzak bir çalışma içinde ekibimle birlikte  çalıştık ve vicdanen rahatım” dedi.

Son dönemde parke taşı, asfalt çalışması, mahalle ve köylere yapılan hizmetler küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Şu anda ilçede çok önemli ve küçük sayılmayacak termal tesisleri yapımı sürüyor.  Tamamlanmasıyla Bölgenin ihtiyacını karşılayacaktır.

Yine Seydişehir ve bölge halkının çok beğendiği çalışmalardan birisi de devasa bir proje olan Kuğulu Park projesidir.

Bu projenin tamamen bitirilmesi hem Seydişehir halkına, hem de bölge halkına çok büyük bir eser olacaktır.  İnsanlar özellikle yaz aylarında rahatlıkla eşi ve çocukları ile günü birlik tatil ve dinlenme yapabilecekler.

Kısacası Seydişehir kabuğunu kırmış durumda.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın ifadesiyle Seydişehir ilçesi son dönemlerde değişimi tam yaşayan, gelişmesinde dev adımlar atan, halkının rahat olması ve yaşaması yönünde belediye olarak bazı eksiklere rağmen her şeyin yapıldığı bir ilçe olmuştur.

Yeni dönemde bu eksiklerin ve devam eden projelerin tamamlanmasıyla Seydişehir ayrı bir kimlik, ayrı bir güzellik ve yaşam merkezi olacağının müjdesini verdi.

+++    

Hz. Ali’ye sormuşlar ;

Devletin dini var mı ?

Hz. Ali Cevap vermiş:

Devletin dini adalettir.

Adaleti olmayan devlet zaten dinsizdir.

Bu yazı toplam 517 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.