1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Seyit Faruk Özselek’ten uyarı: Mali cezalar canınızı yakmasın
Seyit Faruk Özselek’ten uyarı: Mali cezalar canınızı yakmasın

Seyit Faruk Özselek’ten uyarı: Mali cezalar canınızı yakmasın

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları, 1 Ocak 2017'den itibaren yüzde 3,83 oranında arttığını belirten Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, vatandaşların mali cezalar konusunda dikk

A+A-

Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2017 yılında uygulanacak vergi ve cezalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Özselek, mükelleflerin Vergi Usul Kanuna aykırı işlem yapmaları halinde uygulanacak cezalarda ve 2017 yılında uygulanacak vergilendirmelerde artış olduğunu aktardı.

Mükelleflerin usulsüzlük ceza sınırlarında değişiklik olduğunu belirten Başkan Özselek, ”Mükellefler Vergi Usul Kanununa usulsüzlük maddesine göre aksi işlem yapmaları halinde uygulanacak ceza sınırlarında da artış oldu. 2017 Yılı için usulsüzlük ceza sınırları birinci derece vergi usulsüzlüklerinde sermaye şirketleri için 130 lira, bunun dışındaki tüccar ve meslek erbabı için 80 lira, ikinci sınıf tüccarlar için 40 lira oldu” dedi.

2017 YILI İÇİN VERGİLERDE YÜZDE 3,83'LÜK ARTIŞ
Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları, 1 Ocak 2017'den itibaren yüzde 3,83 oranında arttığını belirten Başkan Özselek; “2017 yılı için vergi ve cezalarda 3,83 oranında artış oldu. 2017 yılı için bazı kalemlerden örnek vermek gerekirse Damga vergisinde en az ceza haddi 11,62 TL oldu. Bu tutar 2016 yılında 11,19 TL’ydi. Yine bakıldığı zaman Fatura, gider pusulası, verilmemesi ve alınmaması durumunda Özel usulsüzlük cezasıda 2016 yılında 211,16 TL’yken 2017 yılında 219,25 TL oldu. 2017 yılındaki vergi ve cezalarda artış var. Bun sebeple vatandaşlarımızın mali cezalar konusunda son derece dikkatli olması gerekiyor.”ifadelerine yer verdi.

HER FATURA İÇİN 210 LİRA CEZA
Fatura düzenlenmeleri ve konuyla ilgili uygulanacak fiyatlandırmalar hakkında açıklamalara yer veren KSMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, “Fatura düzenlememenin cezası, faturada yazılması gereken tutarın yüzde 10’u kadardır. 2017 yılında düzenlenmesi gereken her bir fatura için kesilecek asgari ceza tutarı, fatura tutarına bakılmaksızın, 210 liradır. Bu ceza tutarı 2016 yılındaki tutarla aynıdır. Vergi Usul Kanunu, fatura vermeyenler ile almak zorunda olmasına rağmen fatura almayanları aynı ölçüde cezalandırmaktadır. Bu sebeple fatura kesmeyene verilecek ceza, fatura almayanlar için de geçerlidir. Ayrıca fatura düzenleme sınırını da 2017 yılında geçerli olan tutar 900 liradır.”diye konuştu./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.