1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Seyit Mehmet Buğa
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Seyit Mehmet Buğa

A+A-

Seyit Mehmet Buğa… Konya’mıza mal olmuş nadir ve kıymeti sonsuz şahsiyetlerden biri… Kendisini geçen cumartesikalp krizinden kaybettik. Rabbimden rahmet diliyorum. Seyit Mehmet Bey’in sevgili babamla geçmişe dayalı bir dostluğu vardır. İşte bu dostluğun vesilesi olarak ben faninin iş dünyasına ilk adım atmasında ki gerçek pay babamla birlikte muhterem Seyit Mehmet Buğa’ya aittir. Öğrencilik yıllarımın hitamından sonra babamla birlikte 1996 yılının son çeyreğinde şimdiki Kule Site’nin orada ki Adese’ye çevrilen Konestaş Ekmek fırınının karşısında ki iki katlı mütevazı İttifak Holding idari binasının ikinci katında ki odasında babamla birlikte kendisini bana iş talebi amacıyla ziyarete gitmiştik. Benim dış ticaretçi olmama giden yolun başında saygıdeğer büyüğüm, rahmetli Seyit Mehmet Buğa vardır. Daha işin başında sohbet ederken bana bir sorusu oldu: “ Serdar, ne yapmayı düşünüyorsun? Hedefin nedir?” O günün mevcut şartlarına istinaden kendisine şöyle cevap verdiğimi hatırlarım: “ Başkanım, benim hedefim, şu anda devlet tarafından kabul edilmeyen El-Ezher diplomamın kabulü durumunda üniversitede bir araştırma görevlisi olmak, ama şu anda böyle bir ihtimal uzak görünüyor, bu durumda ikinci seçeneğim olan dış ticaretle yola çıkmak istiyorum. Eğer bu seçeneğimde olmasaydı, İHL diplomama istinaden din görevlisi olmak isterdim.” Deyince, rahmetli; “ Çok güzel tercih sıralamasında bulunmuşsun. Allah yolunu açık etsin. Seni dış ticaret görevine başlaman için Seleks firmamıza gönderiyorum. Orada ki yönetim kurulundan arkadaşımız Mehmet Ali Korkmaz’la görüş ve işe başla” diyerek uğurladı. Seleks’te o günlerde başlayan dış ticaretçilik adımıma 20 yıl sonra bugünde devam ediyorum. Rabbim, Seyit Ağabeyimin makamını cennet eylesin. Dualarım hep seninle olacak Seyit başkan! Seni asla unutmayacağım. Allah’ın izniyle bana kol kanat gererek başlattığın bu yolda dualarım hep seninle olacak.
Ben İttifak Holding’in Seyit Mehmet Buğa sonrası seyrinde sapmalar olduğuna inananlardanım. Şimdiki kardeşler alınmasın ama o zamanki ruh ve İslami hassasiyetin zerresi kalmadı. Bunu bugün değil, uzun zamandır bulduğum her fırsatta dile getirdim. Buğa zamanında ki İslami hassasiyetin şu günde olduğunu sanmıyorum. Daha çok kazanma, daha da güçlü olma hedeflerinin İslami hassasiyet seyrinitahripettiğini düşünüyorum. Bu yazdıklarımdan şimdiki mevcudun üzerlerine alınmasını istirham ediyorum. Ben kimsenin gül hatırına yazmam. Az çok edindiğim bilgiler ışığında doğruları ortaya koymaya çalışırım. Bugün dahi bazı kardeşlerde husule gelen egoist yaklaşımların negatife açılan yolda bir zede olduğunu görüyorum. Bunu yazmamda ki ana sebep, lütfen biraz daha İslami hassasiyet ortaya koyun. Çok kazanma ve büyüme hırsınızı az köreltin. Kazanmayın demiyorum. Ama berrak kazanın. İnsanlara karşı latif olun. Dostluğun hazzına varın.
Şimdiki Başkana hitap ediyorum. Lütfen daha hassas İslami bir yapıya uyarlanın. Bakın Seyit Mehmet Ağabeyde hatasıyla sevabıyla en azından bu hassasiyeti koruma noktasında ciddi çaba gösterdi. Huzura çıktığında açıklama yapabilecek bir durumda. Ama o hassasiyeti siz sağlamadığınız takdirde sizinde büyük buluşma gününüz gelecek. Sizde o hesaba gideceksiniz. Biliyorum, belki o engin ilminizle benim yazdıklarıma dudak büküyorsunuzdur. Hatta “ düne kadar bizim firmamızda maaş alan adam çıkmış bize yol göstermeye çabalıyor” diyebilirsiniz. Yine ifade ediyorum. Ben doğru bildiklerimi yazar geçerim. Bunu okursunuz. Varsa alınacak fayda alırsınız. Yoksa kulağınızı tıkar, dudağınızı büker, yolunuza devam edersiniz. Etrafınızda kümelenmiş çeşitli kesimlerden şakşakçılarla aldanmaya devam edebilirsiniz. Bu yaştan sonra sizi alıp meşe çubuğuyla sopalayacak değiliz.

Seyit Mehmet Ağabeyimiz, sermayenin İslami hassasiyetlere uygun bir sistemde yürümesi adına güzel bir başlangıç yapmıştı. O başlangıç, seksenli yıllarda gerekli tüm hassasiyetler göz önüne alınarak başlamıştı. İslami kesimin içerisine yerleşmiş bazı fırsatçılar için de bir başlangıç oldu. Birçoğu başladığı yolda sapıtıp gitti. O çizgiyi muhafaza noktasında biraz daha hassas olan yapıda ki İttifak Holding ve Kombassan Holding bazı deforme gelişmelere rağmen şu anda yoluna devam edebiliyor. Diğer adına holding denilen çok sayıda ki holdingçikler temizlenip gitti. Esameleri kalmadı. Bugün birçoğu vatandaştan topladığı onca paraların üstüne yattı. O toplanan paraların hesabı belki bu dünyada küllenmiş olabilir. Ama huzuru ilahide teker teker hesabı sorulacak.
Herkes hesabıyla baş başa kalacak.

O dehşetli hesap gününde Seyit Mehmet Buğa Ağabeyimizin alnının akıyla çıkacağını düşünüyorum. Ama o çizgiyi yanlış yöne tebdil edip, bugün iş dünyasının kelek kesenleri gibi adım atanlarında günü geldiğinde hesap gününe muhatap olacaklarını hatırlatmak vazifemdir. Su akarken hayr ve hasenatla doldurun çıkınlarınızı! O su kesildikten sonra ne yapsanız boş!
Seyit Mehmet Ağabeyim! Allah rahmet eylesin. Mekânın cennet olsun.
Senin dostluğunu, hassasiyetini, dürüstlüğünü, elemanlarınıza bir baba gibi davranışınızı biliyorum.
Şahit ol Ya Rab…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum