1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Seyyarlar kalıcı çözüm istiyor
Seyyarlar  kalıcı  çözüm istiyor

Seyyarlar kalıcı çözüm istiyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Ramazan bayramı öncesi iş merkezleri önlerinde ve kaldırımlarda satış yapan seyyar satıcılara yönelik çalışma yaparak, İplikçi cami yanındaki otoparkı ve üçler mezarlığının yanındaki otoparkı tahsis etti.

A+A-

Vatandaşın talebiyle kurulan bu alanlar Ramazan bayramına kadar açık kalacak. Tahsis edilen alanlarda ihtiyaç sahibi insanlar satış yapabilecek ve ucuz ürün talep eden vatandaşlarda bütçesine uygun ürün satın alabilecek. Konya Büyükşehir Belediyesinin encümen kararıyla aldığı karar ile seyyar satıcılar bayrama kadar belirlenmiş iki alanda satışlarını yapabilecek. Belirlenen alanlarda satış yapan seyyar satıcılar, belediyenin yaptığı düzenlemeyi değerlendirdi. Yapılan düzenlemenin isabetli ve güzel olduğunu belirten seyyar satıcılar, bu alanların sadece bayram öncesi değil, her zaman seyyar satıcılara açılmasını istedi.

EKMEK KAPISI İSTİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği alanda seyyar satıcılık yapan Kuddusi Erkip, belediyenin tahsis ettiği yer için teşekkür etti. Yapılan yer tahsisini doğru bulduğunu ama eksik olduğunu belirten Kuddusi Erkip, seyyar satıcılara ekmek kapısının açılmasını istiyor. Bu tür alanların yılın her ayında açılması gerektiğini aktaran Kuddusi Erkip, şunları dile getirdi: “Biz ihtiyaç sahibi insanlarız ve iş yeri kiralamaya gücümüz yok. Bu yüzden seyyar satıcılık yapıyoruz. Evimize ekmek götürmek derdindeyiz. Belediye bize tolerans göstermiyor. Belediyemiz bize uygun bir yer tahsis ederse, uygun bir vergi ve yer ücreti de veririz. Yetkililerimize buradan sesleniyorum ve buradaki bütün seyyar satıcılarda aynı görüşte. Yeter ki bize bir ekmek kapısı açılsın. Yılın 12 ayında zabıtalarla köşe kapmaca oynamak istemiyoruz.”

KÜÇÜK ESNAFIN BAYRAM SEVİNCİ KALMADI

25 yıldır seyyar satıcılık yaparak evini geçindiren İsmail Billor ise, eski ramazan bayramı tadının kalmadığını belirtti. Küçük esnafın bayram sevincine ortak olamadığını vurgulayan İsmail Billor, vatandaşların kredi kartı kullanması yüzünden bütün paranın büyük iş merkezlerine ve alışveriş mağazalarına gittiğini belirtti. İstenilen             yoğunluğun her yıl giderek azaldığını bildiren İsmail Billor, “Her yıl satışlar giderek azalıyor. Tabi buna da şükretmek lazım. Alışveriş merkezleri sayısının artması ve kredi kartı kullanımı küçük esnafın batmasına neden oluyor. Vatandaşlarımızın sadece alışveriş merkezlerinden değil, küçük esnaftan da alışveriş yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

PAZAR ALANLARI TAHSİS EDİLEBİLİR

Seyyar satıcıların yer konusundaki taleplerine karşılık veren Zabıta daire başkanlığı, seyyar satıcıların isteği üzerine Pazar alanlarını kendilerine tahsis edebileceklerini söyledi. Her yıl düzeni olarak birkaç noktada seyyar satıcıların toplandığı noktaları oluşturduklarını bildiren Zabıta Daire Başkanlığı, İhtiyaç sahibi insanların satış yapabilecekleri, ucuz ürüne talep eden vatandaşlarında bütçesine uygun alışveriş yapabilmesi için her yıl düzenli olarak seyyar satıcıları bir alanda topladıklarını dile getirdi. Bu alanların vatandaşların isteğiyle açıldığı bilgisini veren Zabıta daire Başkanlığı, daire olarak çözüm odaklı çalışma yürüttüklerini ve seyyar satıcıların sorununu da çözeceklerini bildirdi. Zabıta Daire başkanlığının seyyar satıcılara yönelik verdiği bilgiler ise şöyle: “Zabıta Daire Başkanlığı olarak sorun çözme derdindeyiz, engel olmak değil. Konya’nın birçok yerinde Pazar alanı var. Seyyar satıcılarımız birlik olup bize talepte bulunmaları halinde Pazar yerlerini tahsis etmek için elimizden geleni yaparız. Pazar alanlarında kalmak istiyorlarsa talepte bulunsunlar ve gereğini yapalım. Şehir merkezinde bir iş yerinin önünde açılacak seyyarda çok büyük bir adaletsizliğe neden olacağı için izin vermeyeceğimizi söylüyoruz.”


kuddusi-erkip-(2).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.