1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sezar’ın Hakkı !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sezar’ın Hakkı !..

A+A-

Dünkü yazımda da belirttim. Bu seçim gerek sonuçları itibariyle, gerekse iddiaları ve tansiyonu itibariyle daha çok konuşulacak. Belki bu tartışmalar bitmeden yeni seçin startı verilecek. Cumhurbaşkanı seçeceğiz ya da hem Cumhurbaşkanı hem de erken olası bir seçim sathına gireceğiz.
İzliyoruz. Bakıyoruz.
İtirazlar, sandıkların sayılması, bir partiden diğerine geçen başkanlıklar.
Seçimlerde kim kazandı, kim kaybetti?
Bunu tartışmaya gerek yok. Bir parti her şeye rağmen galip. Halkın tercihi bu yönde, diğerleri ise yenik. Bunun başka izahı var mı?
Beğeniriz, eleştiririz, severiz veya sevmeyiz. Ortada bir gerçek var. Sezar’ın hakkı Sezar’a verilmelidir.
Demokrasilerde hep söylenen bir söz vardır:
“Çare sandıkta !”
Ülke insanı büyük bir katılımla sandığa gitti ve cevabını verdi. Herkes buna saygı duyacak. Artık yeni bir dönem başladı. Birkaç sandıktaki varsa hatalar, hileler geneli değiştirmeyecek ki… Artık kavga bitirilmelidir.
Artık benim demek istediğim şu :
“Yaşasın demokrasi !”
Bu seçimler için herkes üzerine düşeni yaptı. İyisiyle kötüsüyle yaptı. Ama yaptılar. Biz dinledik, yazdık. Siz okudunuz, dinlediniz. Liderler şehir şehir koştular. Belki üslubu, çekişmeyi beğenmedik. Bundan sonrasına bakalım. Ve yaşasın demokrasi diyelim.
Özellikle her seçimden sonra yine özellikle siyasilerin unutamayacağı bir ders vardır. Umarım halkın verdiği bu dersi siyasilerimiz iyi anlamışlardır.
Bundan sonrası mu?
Bence herkes yeniden işine sarılmalıdır.
Yazımı kısa süre önce bir ulusal gazetede okuduğum hikaye ile noktalayayım. Sanırım günümüzde uygun olur. Bazı kimseler ders alır.
Yılan susuzluktan ölmek üzereymiş. Kırda bunu bir çoban görmüş ve bardağındaki suyu yılana içirmiş. Yılan bu iyiliği unutmamış. Her gün çobana bir altın getirmiş, çobanda ona süt vermiş. Çoban bir süre sonra Hacca gitmeyi planlamış ve oğluna nasihat etmiş:
Oğlum, bu kaba her gün süt koy. Yılan gelecek içecek ve birde altın bırakacak. Bunları da topla!
Çocuk evet demiş ama hırsına yenik düşmüş. Çanağa sütü koymuş. Yılan gelmiş sütü içmiş. Altını bırakmış. Çocuk demiş ki, her gün bir altın olacağına yılanı takip edeyim. Çokça altın alayım. Bunu yapmış.
Yılan tam yuvasına gireceği sırada çocuk elindeki kesici ile yılana saldıracakken, yılan fark etmiş çoğunu saldırmış. Çocuk ölmüş ama, yılanın da kuyruğu kopmuş.
Adam hactan dönmüş ve olanları öğrenmiş. Adam yılanı ziyarete gitmiş ve gel seninle yeniden dost olalım teklifini bildirmiş.
Yılan :
Artık çok geç. Sende evlat, bence kuyruk acısı varken bu iş olmaz demiştir.
Kıssa’dan hisse…
 

Bu yazı toplam 168 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.