1. HABERLER

  2. ANTALYA

  3. Sezonu kapatmış görünen Antalya’nın pes etmeye niyeti yok
Sezonu kapatmış görünen Antalya’nın pes etmeye niyeti yok

Sezonu kapatmış görünen Antalya’nın pes etmeye niyeti yok

Koronavirüs salgını nedeniyle sezonu bir türlü yabancı misafirlere açamayan Antalya, Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya’dan gelen haberlerle adeta yıkıldı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ise Vali Ersin Yazıcı Başkanlığı’nda ilk toplantısını yaptı.

A+A-

Dünyanın dev ülkelerine diz çöktüren koronavirüs salgını nedeniyle turizm bölgelerinde hareketlilik yabancı misafirlerin ülkeye gelmemesi nedeniyle bir türlü başlamadı. Türkiye’de uygulanan Normalleşme Takvimi ise eksiksiz olarak ilerlemeye devam ediyor.

Turizm işletmelerinin bir bir aldığı Güvenli Turizm Belgesi ve Türkiye’nin koronavirüse karşı verdiği başarılı mücadeleyi umursamayan Avrupa Birliği ülkeleri sudan sebeplerle vatandaşlarını göndermeme kararı aldı.

Son anda İngiltere’nin uçuşları başlatabiliriz söylemleri ise turizmci tarafından yeterli görülmedi. 

Rusya ise 15 Temmuz’dan önce uçuşların başlamasının imkânsız olduğunu bildirdi. Kötü haberleri arka arkaya alan Antalya turizm sektörü elindeki son kartı da böylece atmış oldu.

Salgın sürecinde kısıtlamalarını verdiği başarılı sınavla atlatan Antalya’nın birçok ilçesinde ve bölgesinde vaka görülmüyor. Vaka görülmesi durumunda ise en kısa zamanda müdahale yapılarak durum kontrol altına alınıyordu.

Antalya’nın bu durumunu yok sayan Avrupa Birliği Türkiye’ye 100 bin kişide 16 ölüm ortalaması istedi ancak Türkiye bu rakamın uzağında kaldı.

Kendi vatandaşlarının isteklerine duyarsız kalan Avrupa’da birlik kararı gereğince tüm ülkeler vatandaşlarını Türkiye’ye göndermeyecek.

Kurban Bayramı nedeniyle iç turizmin bir nebze hareketlenmesi ihtimali Antalya genelinde bazı işletmelerin işine yarayacak olsa da Antalya’nın ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz derecede büyük.

Geçtiğimiz yıl ülke ekonomisine kırdığı rekorlarla dev katkılar yapan Antalya, önümüzdeki sezonun hazırlıklarına da başka bir pencereden bakma hazırlıkları yapıyor.

Deniz kum güneş üçlemesinin yanında yeni turizm enstrümanlarını ele alan Antalya’nın birlik ve örgütleri bu sezonun acısını önümüzdeki sezonlarda çıkaracak gibi görünüyor.

Yeni sezonlara tam tekmil girmeyi planlayan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı da (BAKA) Yönetim Kurulu Haziran ayı olağan toplantısı Vali Ersin Yazıcı başkanlığında gerçekleşti.

Antalya Valiliği Toplantı Salonu’nda Antalya Valisi Ersin Yazıcı başkanlığında gerçekleşen BAKA Yönetim Kurulu’nun olağan toplantısına; Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda 22 Haziran itibariyle Antalya Valisi olarak göreve başladığını belirten Vali Ersin Yazıcı “Sayın Burdur valimiz de göreve yeni başladılar. Dolayısıyla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansındaki görevimiz yeni başlamış oldu. Dönem Başkanlığı Antalya Valiliğinde olduğu için ben de 25 Temmuz’a kadar bu görevi ifa edeceğim. Bu süreçte Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı birçok projeye imza atmış. İnşallah bizde aynı şekilde bölgeye, Antalya’mıza, Isparta’ya, Burdur’a aynı güzellikte hizmet etmeye, arkadaşlarımızla birlikte devam edeceğiz” dedi.

Öncelikli hedeflerinin devam eden projelerin bitirilmesi olduğuna dikkat çeken Vali Yazıcı “Yeni alanlarda da bakanlığımızın yönlendirmesiyle sektörlerimizin desteklenmesine devam edeceğiz. Antalya’mıza da Burdur’a da Isparta’ya da hayırlı olsun diyorum.” İfadelerine yer verdi.

BAKA, Yeni Ekoturizm Ürünleri Oluşturulması’, ‘Ekoturizm Altyapısının ve Üstyapısının İyileştirilmesi’, ‘Bölge Ekoturizm Rotalarının Bilinirliğinin Artırılması’ özel amaçları ile hazırladığı ‘Ekoturizm Sonuç Odaklı Programı’ kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda; Batı Akdeniz kıyı şeridine sıkışmış turizm faaliyetlerinin yeni ekoturizm ürünleri ile çeşitlendirilmesi suretiyle Bölge turizminin katma değerinin artırılması amacıyla hazırlıklar devam ediyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.