1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK’nın ödemediği ilaç şemsiyesi genişleyecek
SGK’nın ödemediği ilaç şemsiyesi genişleyecek

SGK’nın ödemediği ilaç şemsiyesi genişleyecek

Bazı bitkisel ilaçları ve vitamin gruplarını SGK’nın ödemeden çıkarttığını dile getiren Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, önümüzdeki süreç içerisinde bu şemsiyenin biraz daha büyüyeceğinin altını çizdi.

A+A-

Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, 2005 yılındaki sağlık reformuyla Türkiye’deki vatandaşların hepsinin Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altına girdiğini söyledi. Dünya geneline bakıldığında Sosyal Güvenlik Kurumlarının ekonomik anlamda sorun yaşadığını belirten Cemil Karakap, “Bütçeler sağlık harcamalarına yetmiyor. Bundan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu ellerindeki kaynakları rasyonel kullanmak adına ilaçların ödenme şekilleriyle ilgili bir takım tedbirler aldı ve yeni düzenlemeler getirdi. Ülkemizde de bunlar uygulanıyor. Sağlık uygulama tebliğ ile yapılan uygulamalarla ilaçların ödeme koşulları belirli standartlara oturtuluyor.” dedi.

İLAÇLARIN KARŞILANMASI LDL DEĞERİNE BAĞLI
Karakap, ülkemizde ucuz ilaç kullanımını motive etmek adına; Sosyal Güvenlik Kurumu harcamalarını dengelemek için reçeteye yazılan ilaçların, ucuzun üzerinden ödeme yaptığını ifade etti. Yeni pahalı ilaçların yazılması halinde, yazılan ilacın eşdeğer ilacı varsa eğer ilacın eşdeğeri ile bu ilaç arasındaki farkı vatandaşın cebinden ödemesi gerektiğini kaydeden Karakap, “Bazı ilaçların parası devlet tarafından ödeniyor. Bazı ilaçların da ödeme koşullarında ilgili teşhislerin, tahlillerin reçeteye yazılması durumunda ilaç ödeniyor. Bu tahlil ve teşhis yazılmadığı zaman Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu ilaçlar ödenmiyor. Şöyle söyleyeyim örneğin bir hasta hekime gitti ve muayene oldu. Kolesterol ilacı kullanması gerekiyor. İlk defa kullanacaksa bunun yanında eşlik eden bir hastalığı da yoksa LDL Değeri’nin 200’ün altındaysa bu hastanın ilacı kullanmasına SGK izin vermiyor. Bu ilacı kullanabilmesi için LDL Değeri’nin 200’ün üzerinde olması gerekiyor. İlk defa da kullanıyorsa bir hafta arayla da 2 tane tahlil yapılmasını ve 200’ün üzerinde çıkması gerekiyor. Eğer 200’ün üzerinde çıkmadıysa 199’sa bu ilacı parayla almak zorunda kalıyor ama 200’se SGK tarafından karşılanıyor. Kontrol eden hekimler ilacın SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığına bakmadan hastanın kullanması gereken ilacı reçete ediyorlar. Sonuç itibari ile hasta eczaneye geldiğinde eczacı diyor ki bu ilacı SGK ödemiyor.” ifadelerini kullandı.ÖDENMEYEN İLAÇ SAYISI ARTACAK

Bazı bitkisel ilaçları ve vitamin gruplarını SGK’nın ödemeden çıkarttığını dile getiren Karakap önümüzdeki süreç içerisinde bu şemsiyenin biraz daha büyüyeceğinin altını çizdi. Karakap, “OTS dediğimiz tezgah üstü satılan ilaçlar konusunda ciddi bir çalışma yapılıyor. Muhtemelen 2017 yılı içerisinde tamamen bazı ilaçlar SGK tarafından ödemeden çıkartılacak. Vatandaşlarda bunları ücreti karşılığında almak zorunda kalacaklar.” dedi.

Son olarak Cemil Karakap, antibiyotik kullanımının artmasına bağlı olarak reçetesiz bu ilaçları vermediklerini kaydetti. Karakap sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Reçete olmadan satamayacağımız bir takım ilaçlar var. Son yıllarda dünyada da antibiyotik kullanımının artması ve antibiyotik direncinin gelişmesine bağlı olarak özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından reçetesiz antibiyotik satışı çok sıkı denetimlere tabi tutulmaya başlandı. Buda bizim vatandaşımızın sağlığını öncelemek adına. Son 30 yıldır yeni bir antibiyotik molekül keşfi yapılmadı. Artık insanlar ufak tefek rahatsızlıklarda antibiyotik kullanarak kendi bünyelerinde bunların direncini arttırdı. Ciddi bir enfeksiyon geçirdiği zaman antibiyotikle tedavi edilemez durumlara gelecek. Buna bağlı olarak hekime danışmadan reçete olmadan kesinlikle antibiyotik satışı eczanelerde yapılmıyor.”/Nagihan Çapkın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.