1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siber Güvenlik Milli bir mesele
Siber Güvenlik Milli bir mesele

Siber Güvenlik Milli bir mesele

HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, "Siber güvenlik alanını kendimize yeni genişleme alanı olarak seçmiş bulunuyoruz. Sadece yatırım yapıyoruz, bunun geri dönüşüyle ilgili bir hesabımız yok. Bu bir milli mesele." dedi.

A+A-

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "2. Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısı'nda, siber güvenliğin, son yıllarda ulusal güvenliğin için çok önemli bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Siber savaşın günlük hayatı maddi ve manevi olarak etkileyen bir olgu olduğuna dikkati çeken Atalay, "Biz bir vakıf ve misyon şirketiyiz. Ticari bir şirketiz ama her şeyi ticaret için yapan bir şirket değiliz. Bir misyonumuz var: Başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olmak üzere devletimizin bizim faal alanımızda ihtiyaç duyacağı teknolojik çözümleri minimum dış bağımlılıkla, hatta hiç dışa bağımlılık olmadan tamamen milli olarak geliştirip devletimizin kullanımına sunmak. Bunu yapabilmek için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

HAVELSAN'ın siber güvenlik konusunda bugüne kadar çeşitli faaliyetler yürüttüğünü hatırlatan Atalay, gelinen noktada siber güvenlik alanını kendilerine yeni genişleme alanı olarak seçtiklerini kaydetti.

Atalay, siber güvenliğe yapılan yatırımların maddi olarak geri dönüşüyle ilgili bir hesaplarının olmadığını vurgulayarak, "Bu bir milli mesele. Ticari bir geri dönüş beklemiyoruz. Türkiye'de bu alanda bir boşluk var, bir bakıma durumdan vazife çıkardık. HAVELSAN yazılım temelli teknoloji çözümleri geliştiren bir şirket." diye konuştu.

15 bin siber güvenlik uzmanı açığı

Siber güvenlikte milli çözümler bulunmadığı sürece güvende olunamayacağının altını çizen Atalay, şunları kaydetti:

"Milli çözümler olmazsa olmaz diyerek yola çıktık. Bu çözümleri kullanıp yönetebilecek insan kaynağı lazım. Bu alanda yine sorumluluk aldık. İnsan yetiştirmeliyiz. Sadece bizim için değil, 2019 için dünyada 2 milyon siber güvenlik uzmanı açığı var. Bize düşen payın da en az 15 bin olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de 15 bin civarında siber güvenlik uzmanı açığı var."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.