1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sıcaklar geliyor, hava temizleniyor
Sıcaklar geliyor,  hava temizleniyor

Sıcaklar geliyor, hava temizleniyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Burnik, hava kirliliği hakkında bilgi vererek alınması gereken önlemleri anlattı. Burnik, “Havalar ısındıkça yakıt tüketimi azalıyor. Bu da kışa oranla daha temiz bir hava demek oluyor” dedi.

A+A-

Dilhan DUMANOĞLU
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Burnik, hava kirliliği hakkında bilgi vererek alınması gereken önlemleri anlattı.
Hava kirliliğini etkileyen faktörlerin iç ortam ve dış ortam kirleticileri olduğunu ifade eden Cengiz Burnik,  “Türkiye’de genel olarak hava kirliliğini en çok etkileyen konu iç ortam kirleticileri. Yani kullanılan yakıt. Genelde fosil yakıtlar ve katı yakıtlar etkiliyor. Maalesef grafiklerde de var, Konya kışın bu sorunu yaşıyor. Mesela 25 Aralıkta bir ölçüm var Karatay’da 258 ki normal değerin çok üzerinde. Meram’da 232 ölçülmüş. Selçuklu Belediyesi 148, Karatay 188. Bu değerler çok yüksek. En çok kirleten iç ortam kirleticileri, bu özellikle kötü kaliteli yakılan kömür ve diğer yakıtlar. İkincisi dış ortam kirleticileri. Bu genelde trafik oluyor. Malum Konya’da araba kullanımı çok fazla. Üçüncü etkileyen konu sanayi. Konya’da büyük, küçük ölçekli sanayi çok fazla. Sanayiden çıkan gazların etkisi var. Dördüncü konu da termik santraller. Çanakkale bölgesi, Keşan’da özellikle hava çok kirli. Sanayinin, termik santralin etkisi çok fazla. Konya’da son ölçüm 20. Bu normal bir sınır ama şu an havalar sıcak haliyle yakıt tüketimi olmadığı için ona bağlı bu değerler düşüyor. Sadece bu PM 10 değil, bir de PM 2,5 var. Onu Türkiye’de ölçen birkaç merkez dışında yok. Onun dışında dikkat etmemiz gerek sülfür dioksit var, ozon var, azot dioksit gibi esas daha tehlikeli kirleticiler var. Ama onlara şu an da pek dikkat edilmiyor” diye konuştu. 
img_0192-kopya.jpg
KONYA HAVA KİRLİLİĞİNDE İLK 10’DA

Havaların ısınmasıyla birlikte Konya’daki hava kirliliği durumunun kritik olmadığını belirten Dr. Burnik, “Şu anda yakın zaman ölçümlerinde havanın ısınmasıyla birlikte durum kritik değildir. Ama Aralık, Ocak gibi ölçümlerde bu durum yüksek çıkıyor. Bu duruma dikkat edilmesi lazım. Havalar ısındı, dolayısıyla yakıt tüketimi azaldığı için, hava kalitesinde bir miktar artış var. ” dedi. 
Hava kirliliği konusunda Konya’nın ilk 10 içinde yer aldığını söyleyen Dr. Burnik, “Hava kirliliği Konya’da önemli. Konya Türkiye’nin hava kirliliği konusunda ilk 10’una giriyor. Konya geçen seneye göre daha iyi durumda değil. Aralık ayındaki ölçümleri baz alırsak hava kirliliği Konya’da Türkiye’nin ortalamasının üstünde gidiyor idi. Türkiye’de tek havası sağlıklı il Rize. Onun dışında 80 ilin havası kirli” dedi. Hava kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemleri anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Cengiz Burnik, “İç ortam dediğimiz yakıt için kullandığımız kömürün daha kaliteli hale getirilmesi, doğalgaz kullanımının artması, ikinci konu olan araba kullanımının azaltılması özellikle kış aylarında. Yakıt tüketiminin olmadığı vasıtaların kullanılması tavsiye ediliyor. Sanayide özellikle bacalarda filtre olması gerekiyor.  Konya termik santralin olmaması nedeniyle nispeten daha şanslı” diye konuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.