1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şiddet önleme merkezlerinden bin 272 erkek faydalandı
Şiddet önleme merkezlerinden bin 272 erkek faydalandı

Şiddet önleme merkezlerinden bin 272 erkek faydalandı

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde (ŞÖNİM) gerek şiddet mağduruna gerek şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilere verilen desteklerden yılın ilk 6 ayında 18 bin 321 kadın, bin 272 erkek, 5 bin 249 çocuk faydalandı.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında kurulan ŞÖNİM'ler, şiddetin önlenmesi ve tedbir kararlarının izlenmesi, şiddet mağdurlarına, şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilere yönelik hizmetler sunuyor.

Şiddet mağdurları, ŞÖNİM'lerden barınma, geçici maddi yardım, rehberlik ve danışmanlık, hayati tehlikenin bulunması halinde koruma altına alınma, kreş yardımı, hukuki destek, tıbbi ve istihdama yönelik destek alabiliyor.

ŞÖNİM'ler, şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilere yönelik de mahkeme kararlarının izlenmesi ve uygulanması, eğitim ve rehabilitasyon programlarına yönlendirme, sağlık kuruluşunda muayene veya tedavi için yönlendirme, meslek edindirme kurslarına yönlendirme hizmeti veriyor.

ŞÖNİM'lerin şiddetin önlenmesi ve tedbir kararlarının izlenmesine yönelik hizmetleri arasında, "korunan kişiye verilen barınma, geçici maddi yardım, sağlık, adli yardım ve benzeri hizmetleri koordine etmek, gerekli hallerde tedbir kararlarının alınmasına, uygulanmasına ve sonlandırılmasına yönelik ilgili mercilere başvuruda bulunmak, koruyucu ve önleyici tedbir kararlarının izlenmesi amacı ile elektronik veri sistemine gerekli veri girişini yapmak, şiddetin sonlandırılmasına yönelik programlar hazırlamak ve uygulamak, sivil toplum kuruluşları ile şiddetin önlenmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması ile insan hakları konularında gizlilik ilkesine uygun olarak çalışmalar yapmak" yer alıyor.

Bu kapsamda merkezlerden, 1 Ocak-30 Haziran 2016 tarihlerinde 18 bin 321 kadın, bin 272 erkek ile 5 bin 249 çocuk hizmet aldı.

- ŞÖNİM 47 ilde var

Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Erzurum, Bingöl, Muş, Kilis, Elazığ, Sakarya, Kahramanmaraş, Kocaeli, Isparta, Aksaray, Kars, Sivas, Adıyaman, Zonguldak, Tekirdağ, Erzincan, Gümüşhane, Eskişehir, Çorum, Manisa, Çanakkale, Uşak, Konya, Hatay, Düzce, Burdur, Van, Osmaniye, Bartın, Hakkari, Tunceli, Amasya ve Kayseri'de ŞÖNİM bulunuyor. 

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin 81 ile yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.