1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şifa veren ele vefa gösterilmeli
Şifa veren ele vefa gösterilmeli

Şifa veren ele vefa gösterilmeli

Sağlık personeline uygulanan şiddet ve ağır iş yükünü kaldıramayan sağlık personelleri ile ilgi konuşan Sağlık Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, hızlı bir şekilde personel ataması ve caydırıcı cezaların gelmesi gerektiğini kaydetti.

A+A-


Dilhan DUMANOĞLU
Türkiye’de son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik, 46 bin 361 sözlü ve fiili şiddet içeren vaka kayıtlara geçti. Başbakanlık verilerine göre yalnızca son üç yılda iş yükü altında kalan 431 sağlık çalışanı intihar etti. Konya’nın Doğu ve Güneydoğu illerine oranla personele uygulana sözlü ve fiziksel şiddet konusunda daha iyi bir durumda olduğunu ifade eden Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, “Sağlıkta şiddet konusunda Konya Türkiye ortalamasıyla aynı durumda. Yüzdeler ne altında ne üstünde ortalama bir yüzde söz konusu. Doğu ve Güneydoğu’ya göre biraz daha altında, batı kesimi, İç Anadolu biraz daha altında. Tabi ki biz isteriz ki yüzde sıfır olsun” dedi.
CAYDIRIC CEZALAR UYGULANMALI
Sözlü şiddetin son yıllarda artarak fiziksel şiddete dönüştüğünü ve buna gerek ezaların verilmesi gerektiğini dile getiren Uysal, “Biz toplumun hepsini kötüleyemeyiz. Bu oran belki 10 binde birdir kimler şiddete meyilli bu önceden tespit edilemiyor. Yalnız cezaların yetersiz olması özellikle caydırıcılıktan yoksun olması nedeniyle bu şiddet vakaları artarak devam ediyor. Bazı vatandaşlar var, bunlar hekimlere sağlık çalışanlarına hakaret ediyor ve bunları sosyal medyadan paylaşacak kadar alçalıyorlar. Konya’daki oran diğer taraflara göre biraz daha düşük. Özellikle son yıllarda hasta haklarından dolayı insanlar biraz daha gaza geldi. Hasta hakkı var, çalışan hakkı yok. Hasta hakkından dolayı kendisini haklı zannediyor. Doktor kendisini iki dakika beklemesi veya randevu alması gerektiğini söylediğinde bile önce sözlü sonra da fiziki müdahalede bulunuyorlar. Tacizle başlıyor fiziki şiddete varacak kadar muamelede bulunuyorlar. Daha önce bu çoğunlukla sözlü oluyordu şu anda ise artık insanların kemiğine değil kalbine bıçak saplıyorlar. Özellikle Antep’teki doktorumuz, başka illerdeki doktorlarımızdan başlayarak diğer sağlık çalışanlarımıza kadar ölümle sonuçlanan şiddet meydana gelmektedir” diye konuştu.
SAĞLIKTA ŞİDDETE NEDEN OLAN TERÖRİSTTİR
Sağlık Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart Tıp Bayramı nedeni ile Beştepe’de düzenlenen törene katıldığını ve cumhurbaşkanının “İnsan hayatına dokunan hayatın kalitesini yükselten bir konumda bulunuyorsunuz. Size kalkan elleri affetmek mümkün değil. Bunların teröristten hiçbir farkı yoktur. Bizim için teröristlerin konumu neyse bunlarında odur” sözlerini hatırlatarak, “14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanımız ile birlikteydik. Cumhurbaşkanımız sağlıkta şiddette neden olan birinin de bir teröristle aynı muamele görmesi gerektiğini vurguladı. Teröristten hiçbir farkı olmadığını söyledi. Bu bizim için önemli. Biz yasal düzenlemeleri hala bekliyoruz. Caydırıcı yasal düzenlemeler istiyoruz. Özellikle şiddete başvuran kişilerin bir yıl devletin sağlık sisteminden faydalanmamaları özel de dahil buna bunların tecrit edilmesi hatta ve hatta en az 6-7 yıldan başlayan ağır cezayla cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.
PERSONEL AÇIĞI KAPANMALI
Sağlık sektöründe ağır iş yükünü nedeniyle zor durumda kalan personeller ile ilgili olarak personel açığının kapanması gerektiğine değinen, bu durumun hem personel hem de hasta memnuniyeti açısından çok daha iyi sonuçlar doğuracağını kaydederek, “Türkiye çapında şu anda ciddi bir personel yetersizliği var. Şu anda bizim acilde çalışan arkadaşlarımız gün aşırı neredeyse 24 saat nöbet tutuyorlar. Emekli olanlar var, ihraç edilenler var, tayin olanlar var fakat bunların yerine istihdam edilenler yok. İnsanlar özveriyle çalışıyor ama vatandaş bunu bilmiyor. Sağlığa yapılan yatırımlardan bahsediliyor, yazılı ve görsel medyada hükümet yetkilileri bu açıklamaları yaparken, personel açığının kapanacağına dair açıklama da bekliyoruz biz. Vatandaş acile geliyor, herkes kendinin acil olduğunu düşünüyor, dolayısıyla herkes öncelik bekliyor fakat bu mümkün olmuyor, sıra kimdeyse o muayene oluyor. Poliklinikte muayene yerine acilde muayene olup ilacını alıp dönmek istiyorlar. Dolayısıyla personel yetersiz olunca zannediliyor ki bilerek biz bekletiliyoruz.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.