1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Sıfır Sorun Politikasının Gerçek Anlamı
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıfır Sorun Politikasının Gerçek Anlamı

A+A-

Son zamanlarda sıkça duymaya alıştığımız bir başlık : Komşularla sıfır sorun… Etrafımızdan yükselen kara bulutlara bakarak AK Parti’ye sataşmak için fırsat kollayan muhalif cephenin diline doladığı bir ifade tüm komşu ülkelerle kavgalı olduğumuz konusudur.
Bu söylemi iyi tahlil etmek gerekiyor.
Neye göre komşularla sıfır sorun politikası sağlanması gerekir?
Kendi halklarıyla çatışma içerisinde olan komşu ülkelerde demokrasinin gereği olan özgürce yaşam hakkını hiçe sayarak halkının tercihlerine saygı duymayan rejimlerin yaptıklarına göz yumduğunuz zaman bahsi geçen sıfır sorun politikası başarıya ulaşmış oluyor. Ama bunu sağladığınız zaman geride kalan milyonlarca rencide edilmiş, hakka inancı olan kesimleri de bertaraf etmiş oluyorsunuz. Yani politik olma adı verilen kandırmaca ile mazlum insanların hakkının gaspına yeşil ışık yakmış oluyorsunuz.
Dürüst olabilmek, hakkaniyetle hareket edebilmek…
İşte bu aslında en önemli ayrıntı olarak karşımızda duruyor. Tarafgir olup olmamak arasında bocalamadan durabilmek…
İşte bu anlamda AK Parti’nin politikasını realist ve samimi buluyorum. Komşuda kanayan yaradan nemalanmak adına binlerce mazlum annenin çığlığı ve çocukların ağlayışları arasından menfaat beklentisine yönelik yanlışlar yönünde hareket etmek yerine, bugün göz yumulan hataların yarın bizim başımıza sarılabileceğini ve bunu yapmak için fırsat kollayan provokatörlerin varlığının bilincinde olabilmek…
Emperyalist düzene statükocu bir anlayışla bağlılık yemini eden zavallı idarecilerin günün birinde kendilerini saracak alev çemberi arasında bocalayacakları gün, kendilerine yardım edecek ve destek verecek kimseleri olmayacaktır. Bugün toz pembe hayatlarının debdebesi altında yanlışlara kulak tıkayan, göz yuman, alkış tutan bu yöneticilerin yaptıklarından razı olan belki Amerika’dır. Belki İsrail’dir. Belki Rusya’dır. Ama asla Allah değildir. Allah’ın razı olmadığını bile bile mazluma kan kusturan zalimlerin yanında duran ya da en azından yaptıkları karşısında sessiz kalarak destek sağlayanların hem bu dünyada hem de ahirette kendilerini bekleyen son açık ve net bellidir.
İşte Türkiye’miz politikasıyla bu anlamda Osmanlı ruhuna yakışır şan ve şerefle hakkın yanında yer almasını bilmiştir. Bu şan ve şerefi yürütebilmek bir cesaret bir iman ve azim gerektirir. Gözü karartabilmeyi gerektirir.
Bugün zalim Esed’in kimyasal silahlarını denetime açarak teslim etmesi karşılığında dış müdahalenin iptal edilebileceği bir politikaya gelindi. Yani ölüm kimyasal silahla gelirse dış müdahale hak, eğer topla, tankla, tüfekle, diğer bombalarla olursa dış müdahale gereksizdir.
Bu nasıl bir sistemdir Allah aşkına! Müslüman kanı ve canı üzerinde bu kadar rahat politika yürütebilen emperyalist batılı güçler, okun ucu kendilerine döndüğü zaman nasıl bir tepki verecekler çok merak ediyorum.
Komşularla sıfır politika konusu da batılı güçlerin zihinlere lanse ettiği bir saçmalıktan öte bir şey değildir. Yani sorunsuz bir komşuluk için Esed’e alkış tutabilmek…
Sorunsuz bir komşuluk için Mısır halkının özgür iradesiyle seçtiği bir lideri alaşağı ederek şimdi de yerine geçmek için gayret gösteren darbeci Sisi’ye alkış tutabilmek…
Koltuğu uğruna zalimlerin yanında olmaya gayret gösteren harameynin işgalcisi Suud ailesine alkış tutabilmek…
Bize dostluğu sadece görüntülerde kalan ama gerçekte bulduğu aleyhimize her fırsatı değerlendiren İran yönetiminin Esed’e gelecek beklentilerine dayalı desteğine göz yumabilmek…
Komşularla sıfır sorun politikamız hak ve adalet sağlandığı takdirde geçerlidir. Halkına kan kusturan politikalara destek olarak sorunsuz bir komşu olmaktansa bırakın sorunlu olalım.
Türkiye’miz mazlumun yanında olmuştur. Tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Yüz binlerce Suriyeli mülteciye kucak açarak tüm dünyaya birde insanlık dersi vermiştir. Onca insanın kursağından sıcacık aş geçmesi için seferber olan Türkiye Cumhuriyeti cebinden delikli kuruş çıkmadan dünyaya şov gösterisi sunan zalimlere destek emperyal güçlerin yaptıklarını ve gerçek yüzlerini tüm dünyaya göstermiştir. Gelecek nesiller mazlumun yanında olan Türk hükümetini gelecekte minnetle anacaktır.
Diğerlerini ise tarih tarihin nefret yüklü sayfaları arasında kaderine terk edeceklerdir.

 

Bu yazı toplam 199 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.