1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SİGARA TÜKETİMİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SİGARA TÜKETİMİ

A+A-

Türkiye’de ve Dünyanın bir çok ülkesinde sigara tüketiminin azaltılması için bir dizi tedbirler ve yasaklar bulunuyor. Ancak bütün bu engelleme ve yasaklamalara rağmen sigara ve tütün tüketimi her geçen gün artmakta ve bazı çevrelerinde  dürtmesi ve özenti nedeniyle artmaktadır.
Türkiye’de tekelin kapatılması ile sigara fabrikası kapatılması  nedeniyle üretim dışarıda yapılmakta ve yabancı menşeli sigaraların yanı sıra kaçak  sigara satışı da had safhadadır.
Sigara paketlerinin üstüne yapılan ve caydırıcı olması nedeniyle konulan sağlığı etkileyici resimlerinde çok faydası bulunduğunu sanmıyorum. Bunu yanı sıra bir taraftan sigara içilmesini ve tüketilmesini azaltmak için yapılan çalışmalara rağmen, tütün  ekim ve üretimi de devam etmektedir. Tütün üretim ve ekimi yasaklanması ise ayrı bir sorundur.
Dünyanın en fazla sigara tüketen ülkeleri belli oldu.
Dünya üzerinde en fazla sigara içen ülkeler belli olurken, Türkiye’nin bu listenin 24’üncü sırasında yer aldığı saptandı.
Tobacco Atlas verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre Türkiye’nin en çok sigara içen ülkeler arasında 24’üncü sıraya yerleştiği görüldü. En çok sigara tüketerek ilk sıraya yerleşen ülke ise Andora olarak kayıtlara geçti. Andora’yı ikinci sıradan Lüksemburg takip ederken, üçüncü sıradan Belarus izledi. İlk 10’a giren diğer ülkeler ise; Makedonya, Arnavutluk, Belçika, Çekya, Ürdün, Rusya ve Suriye olarak saptandı.
 Medya araştırmasında konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri belli oldu. Son üç yıl içerisinde gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde,sigara başlıkları altında birçok haberin yazılı mecralara yansıdığı görüldü.
 2016 yılında 61 bin 656 haber çıkışı belirlenirken, 2017 yılında 76 bin 396,2018 yılında ise 69 bin 890 haber çıkışı tespit edildi. Sigara son üç yıl içerisinde en çok sağlık, zam ve tüketim için harcanan para başlıklarıyla konuşuldu.
Görüldüğü gibi sigara tüketimi genelde ekonomik açıdan iyi olmayan  geri kalmış ve orta geri kalmış ülkelerde daha çok tüketilmektedir.
Bunun yanı sıra sigara’nın bir çok  hastalıklara neden olduğu, özellikle akciğer kanserinin birinci etkeni olduğu  söylenmektedir.
Kapalı yerlerde sigara içilmemesi ise bir tedbirdir.
18 yaşın altındakilere sözde  sigara satışı yasak.Ancak bu yasağa ne kadar uyuluyor bu da işin başka bir yönü.Yine  sigara içmeleri konusunda herhangi bir yasak yok.
Özellikle okul önlerinde 18  ve bu yaşa yakın olanların altındaki gençleri toplu halde sigara içerken görmek mümkün.
Okurlarımdan birisi fotografı  çekip göndermiş fotoğrafları altına da okul yöneticilerini uyaran bir mesaj yazmış.
“Bu gençleri sigara içerken biz görüyoruz, ama okul yöneticileri görmüyor.
Ya da görmezden geliyorlar.” diyor.
Her iki durumda da yanlış.
Öğretmenlik ve okul yöneticiliği sadece okul içi ile sınırlı olmamalı. Çocukların ve gençlerin eğitimi her yerde geçerli.
Genç insanların sigara içmelerini engelleyerek sağlıklı bir gençlik yetişmesini sağlayabiliriz.
Bizim öğrencilik yıllarımızda okullarda sigara kontrolü yapılırdı.
Hatta; gönülle öğretmen grupları kahvehaneleri gezerek denetim yapardı.
Şimdi; yapılmıyor galiba.
Amaç; gençleri kötü alışkanlıktan kurtarmaktı.
Şimdi, merak etiğimiz.
18 yaşından küçüklere sigara satılmasını yasaklıyorsunuz da, okul önlerinde sigara içmelerine neden engel olamıyorsunuz!
Neden kimse bu yasağın uygulanması ile ilgili bir şeyler yapmıyor.Dershanede verilen teneffüs arasında neredeyse tüm öğrenciler sigara içiyor.
Sigara içme yaşının ilkokul çağına kadar düştüğünü ve denetimsizlik yüzünden çocukların küçük yaşlarda sigaraya alıştığını belirtiyor.Yine sokak ve caddelerde güzelim güzelim genç kız ve bayanlar yürürken sığara içiyorlar. Yakın geçmişte bırakın bayanların, gençlerin bile  ulu orta sokakta ve büyüklerin yanında sigara içmediği ve ayıp sayıldığını bilmekteyiz.
Devletin görevi çocukları ve gençleri sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtarmak için gerekli önlemleri almak.Tabi ki bu iş sadece devletin işi değil, ailelilerinde bu denetime katılma sı  gerekir.
Dershanelerin yoğun olarak bulunduğu dershaneler sokağı sigarasız alan ilen etmek zor olmasa gerek.
Başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere devletin konu ile ilgili tüm kurumları bu konuyu yakından takip etmeli.
Yine dünya çapında yapılan “24 saatlik temizlik” kapsamında  yaz aylarında plajlardaki çöpler toplanırken, plajlarda en çok sigara izmariti olduğu görülüyor..
Medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, plajlardan en çok sigara izmariti çıktığı saptandı. Böylelikle birçok farklı çöp barından plajlardan 2 milyon 412 bin 151 adet izmaritin çıkması dikkat çekti.Plajlardan en çok toplanan ikinci atık ise 1 milyon 739 bin 743 adet ile yemek ambalajı oldu. Atılan plastik şişe sayısı ise 1 milyon 569 bin 135 olarak görüldü. Plajların ve piknik alanlarının bu kadar çöp barındırması oldukça şaşırtırken, diğer bulunan çöpler ve adetleri şu şekilde oldu; plastik şişe kapağı 1 milyon 91 bin 107 adet, plastik market poşeti 757 bin 523 adet, diğer plastik torba çeşitleri 746 bin 211 adet, pipet/plastik/kahve kaşığı 643 bin 562 adet, plastik hazır yemek kapları 632 bin 874 adet, plastik kapak 624 bin 878 adet, köpük hazır yemek kapları ise 580 bin 570 adet olarak belirlendi.

Bu yazı toplam 544 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.